Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Začít spořit stačí po stokorunách, říká finanční poradkyně Ing. Dagmar Doležalová

Dagmar Doležalová se k práci finanční poradkyně dostala jako studentka vysoké školy v roce 2010. Za tu dobu její kanceláří prošly stovky lidí. Většině z nich vždy doporučí, aby si začali spořit. „Spoření je pro mě základ,“ říká Dagmar Doležalová.

Jak dlouho pracujete jako finanční poradkyně?

Začala jsem v roce 2010 při studiu vysoké školy, otevřela jsem si svoji vlastní kancelář v budově MěÚ v Žirovnici a od roku 2014, kdy jsem dokončila studium, se této profesi věnuji naplno.

Být kvalifikovaným finančním poradcem není tak snadné jako dřív. Aktuálně jsou na nás kladeny vysoké nároky v podobě každoročního odborného přezkoušení z několika oblastí, častá produktová školení, orientace ve změnách v legislativě apod.

S klienty se snažím spolupracovat dlouhodobě a stávám se tak jejich rodinnou poradkyní. Zažívám tak s nimi jejich důležité životní milníky a rozhodnutí. S jejich financemi jsem jim začala pomáhat, když byli sami a neměli rodinu, později přicházeli s prosbou o radu k získání vlastního bydlení. Když se jim narodily děti, probírali jsme pro ně vhodné možnosti spoření, pojišťovali jsme větší rodinné auto, řešíme i zajištění na stáří a tak dále. To mě na mojí práci baví nejvíc – dlouhodobá spolupráce, vztahy a důvěra.

S čím za vámi lidé chodí nejčastěji?

Nejčastěji jde o revize starých smluv, různé typy pojištění, spoření, vhodné financování bydlení, investice, zajištění na důchod, ale i firemní a podnikatelské poradenství. Aktuálně se od nového roku budu snažit rozšířit své služby i o realitní činnost, protože se stejně s touto oblastí dnes a denně setkávám.

Spoření je tedy podle vás nejdůležitější?

Spoření je pro mě alfou a omegou zdravého rodinného rozpočtu. Vyrůstala jsem v prostředí, kde se na to kladl důraz a snažím se to předávat i svým vlastním dětem. Věřím, že je dobré s výukou finanční gramotnosti začít už u nejmenších dětí a vysvětlovat jim základní principy zprvu na jednoduchých příkladech, třeba při nákupu v obchodě. Samozřejmě přiměřeně jejich věku.

Takovýto přístup může podle vás pomoci zvýšit finanční gramotnost u dětí?

Rozhodně. Někteří rodiče na to nedbají, někteří ano, ale mnohdy i jim chybí základní znalosti jako třeba povědomí o rozdílu mezi kreditní a debetní kartou, běžným účtem a spořícím účtem apod. Proto by měla finanční gramotnost mít své místo i ve výuce na základních a středních školách.

Dozvěděli by se například, jak nejlépe naložit s penězi ze své první brigády, jak nenaletět na nevýhodné úvěrování, jak funguje pojištění, měli by základní znalosti k důchodové problematice nebo jak si efektivně vytvořit krátkodobé a dlouhodobé finanční rezervy i z drobných výdělků.

Kdyby se tyto informace dostaly ke studentům včas, mělo by to obrovský význam pro společnost i fungování ekonomiky v České republice.

Vidíte nějaký rozdíl v Vidíte nějaký rozdíl v přístupu k přístupu k financím mezi generacemi?

Rozdíl je veliký. Starší lidé mají dle mé zkušenosti větší sklony k tvorbě úspor a vytváření rezerv. Naproti tomu mladí, kteří ještě třeba ani nemají velké výdaje a spořit by mohli značnou část svých příjmů, si často rezervy netvoří, nemají mnohdy právě ten návyk, žijí okamžitou spotřebou, což vede k nízkým úsporám a větší finanční nejistotě v budoucnu.

Mladí lidé si dnes také neumí stanovit a zkonkretizovat své cíle. Může jít o něco krátkodobého, jako je spoření na dovolenou či Vánoce, nebo o dlouhodobé věci, jako je pořízení bydlení, auta, rekonstrukce…

Často mohou tyto situace vznikat také tím, že klienti nejsou schopni se zorientovat v dnešní džungli produktů a možností, které jsou nyní na trhu k dispozici. Často si také myslí, že spořit musí alespoň tisíce korun měsíčně, což je při dnešních cenách potravin a bydlení, pro většinu z nich často nemožné. Spoření je ale o stokorunách, které se za čas sečtou a vytvoří potřebný finanční polštář. Od toho jsme tu my, finanční poradci, abychom analyzovali jejich finanční situaci a možnosti a pomohli jim vytvořit efektivní plán, jak svého snu mohou dosáhnout a v jakém čase.

Říkala jste, že mladí lidé s vámi často řeší bydlení. S jakými problémy se setkáváte?

Většinou říkají, že nevědí, kde by na vlastní bydlení měli vzít peníze. Základ je ale zase u spoření. Hypoteční trh je dnes nastaven přísněji, jedna z podmínek bank je, že po klientech požadují, aby se na financování s bankou podíleli vlastními zdroji a to nemalou částí. To je právě pro většinu lidi problém.

Vždy, když se mě někdo zeptá, kdy je nejlepší čas koupit nemovitost, odpovídám, že teď. Problematika vysokých cen nemovitostí v posledních letech a zároveň i vysokých sazeb na hypotečních úvěrech je tématem samo o sobě, ale všichni odborníci říkáme: neotálejte s pořízením nemovitosti na dobu až… Kupte hned i za cenu vyšších úrokových sazeb, protože hypotéku můžete vždy výhodně refinancovat a získat tak časem nižší úrokovou sazbu, ale drahou nemovitost už zpětně nezlevníte.

Pokud to klientům ale jejich finanční situace v tuto chvíli nedovoluje, my jim můžeme pomoct, aby svůj rozpočet upravili tak, aby v blízké budoucnosti na hypoteční úvěr dosáhli, či racionálně zhodnotíme, kdy není vhodné pro klienty do úvěru vstupovat

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *