Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Ve Znojmě je dobře postaráno o byty, sportoviště i nebytové prostory

Od začátku března stojí v čele Správy nemovitostí města Znojma (SNMZ) nový ředitel. Je jím Zdeněk Brabec, jenž na následujících řádcích přibližuje náplň práce organizace, popisuje stav městských budov, ale také hovoří o projektu nového sportoviště, na které se mohou obyvatelé města v dohledné době těšit.

Do funkce ředitele organizace jste nastoupil teprve před pár týdny. Nakolik jste se v ní již zabydlel?

Ve společnosti pracuji už více než šest let, z toho poslední tři roky ve funkci zástupce ředitele. Nástup proto pro mě byl jednodušší. Přesto ten první měsíc v ředitelském křesle nebyl úplně snadný. Ani jako zástupce jsem totiž ke všem záležitostem, zvláště ekonomickým, „nepřičichl“. Měl jsem každopádně velkou výhodu v tom, že jsem tu působil. Neumím si představit, že by na tuto pozici nastoupil někdo „z ulice“ a měl SNMZ od prvního dne řídit bez zkušeností s jeho provozem.

Popište prosím, co všechno spadá pod správu vaší organizace. Co je její hlavní náplní činnosti?

Správa nemovitostí města Znojma je servisní organizací města, řekl bych pravou i levou rukou a oběma nohama radnice. Spravujeme veškerý nemovitý majetek, který město má, tedy byty, nebytové prostory určené k podnikání, sakrální stavby, máme ve správě bezmála dvacítku sportovišť, od těch velkých jako je Bazén Louka, plovárna či sportovní haly až po malá multifunkční hřiště. Na starosti máme rovněž nemovitý majetek města v příměstských částech, kulturní domy, oplocení hřbitovů, památníky, mostky a další.

Řešíte tedy veškeré záležitosti s touto správou spojené?

Je to tak. Třeba pokud jde o městské byty, řešíme nejen opravy, ale zastupujeme město v procesu nájemních smluv, vybírání nájemného, záloh na nájem a energie, vybírání nedoplatků, je toho hodně. Současně s tím, když se blíží velké akce typu Majáles, advent či Znojemské historické vinobraní, máme na starosti výzdobu města. Tedy vyvěšení vlajek, postavit historické brány do města a po akci je opět odstranit. Pod nás spadá rovněž veřejné osvětlení, kdy máme na starosti 4 200 světel.

V jaké stavu jsou budovy města?

To je jednoduchá otázka, na kterou je hodně těžká odpověď. Máme na starosti dvanáct stovek bytů, které určitě nejsou v nějakém dezolátním stavu, ale čeká nás na nich hodně práce na běžném zmodernizování. Vzhledem k tomu, kolik jich je, půjde o obrovský balík financí. Pak tu máme tři stovky nebytových budov. Z toho množství nemovitostí jich je přes stovku v městské památkové rezervaci. To jsou historické budovy, kde jen výměna oken znamená značnou částku. Pokud jde o sportoviště, na jedné straně máme Bazén Louka, což je nová stavba, kde nás nebude pár let nic trápit, ale na té druhé je tu zimní stadion, který je ze sedmdesátých let minulého století. Technologie chlazení už není v nejlepším stavu, protože má svoji trvanlivost a my už jsme za jejím zenitem. Investice do ní, jejích oprav, vyjdou na několik milionů korun. Když to shrnu, investice nás neustále čekají. Ty se prováděly i v předchozích letech, ale rozhodně nemáme nějaké zanedbané město.

Předpokládám, že často bývá nejtěžším krokem rozhodnutí, do jaké akce se pustit dříve, případně která naopak musí počkat… Máme plán oprav, který ze zákona musíme vést. Tento plán, jak jej vedeme, ale už nyní předpokládá práce za zhruba 200 milionů korun. A ty v rozpočtu SNMZ nemám. Není to o prioritách, ale o rozhodnutí, co ještě může počkat, nebo naopak, co už odkladu nesnese. Na letošní rok máme naplánované opravy za 50 milionů, to ale neznamená, že tuto částku můžeme z toho celého balíku, o němž jsem hovořil, automaticky odečíst. Během roku se totiž objeví zase nové věci, o nichž se dosud nevědělo.

Na takový rozsah prací je jistě potřeba odpovídající počet zaměstnanců. O jakém počtu pracovníků se bavíme?

Celkem máme přibližně 120 zaměstnanců. Přes léto, kdy jedou obě koupaliště, se toto číslo navýší až ke 150. To jsou povětšinou navíc plavčíci a údržbáři, kteří pro nás pracují na pár měsíců v roce. Snažíme se to ale čím dál více odbourávat, abychom měli více našich zaměstnanců, kteří v rámci organizace rotují. V zimě jsou na pokladně kluziště, jakmile tu ukončí provoz, přechází na výpomoc při rozjezdu plovárny a koupaliště, na podzim se zase vrací na Sportovní halu Dvořákova a pak zpět na kluziště. Snažíme se provozy víc a víc optimalizovat, abychom vystačili s kmenovými zaměstnanci a méně se opírali o ty sezónní. Ale i tak se bez nich neobejdeme. O správu nemovitostí, včetně jejich údržby, se stará zhruba třicítka pracovníků.

Můžete přiblížit sezonní provozy?

Máme dva sezonní provozy. Prvním je zimní stadion a ledové kluziště na Sokolské, které jedou každým rokem od srpna až do dubna. Pak jsou provozy, třeba bazén, kdy je přes prázdniny měsíc a půl technologická odstávka, ale funguje městská plovárna a koupaliště. Určitým způsobem se tedy tyto provozy přelévají a nám se tak daří lépe využívat kapacity našich zaměstnanců. Síly, které končí na zimním stadionu, tak přesouváme na koupaliště nebo na plovárnu.

Pokud jde o organizační strukturu Správy nemovitostí města Znojma, chystáte do budoucna nějaké změny?

Jsme hodně závislí na rozhodnutí zřizovatele, představitelů města na radnici. Pokud mohu říci z pohledu organizačního, zevnitř, tak zrovna n y n í jsme ve fázi určité organizační transformace, kterou chceme změnit právě s vidinou toho, co nás čeká ve smyslu oprav městských bytů, domů a dalších. Vytvořili jsme oddělení investičně-technické, které se bude věnovat projektům čistě jen pro městské nemovitosti. Tedy zajištění projekčních plánů, výběrová řízení na realizace oprav a investic, protože 99 procent soutěžíme jako veřejné zakázky, jejich realizaci i kontrolu nad prováděním. Původní technické oddělení, které mělo na starosti městské byty a nebytovky a staralo se o nájemní smlouvy, dodatky ke smlouvám, jednání s nájemníky a podobně, zůstalo zachované a bude se věnovat čistě problematice správy městských bytů.

Jaký byl hlavní důvod vzniku nového oddělení?

Chtěl jsem, abychom se mohli více věnovat opravám. Zmínil bych ještě jednu důležitou informaci, která bude všechny Znojmáky zajímat. Právě proběhlo referendum o osudu starých městských lázní, které už rok a půl nejsou v provozu. Radnice dala občanům na výběr, co by si v této budově představovali. Výsledkem je, že Znojmo bude mít s velkou pravděpodobností další sportoviště, multifunkční sportovní halu. Věřím, že se na ní jako Správa nemovitostí budeme už ve fázi projektu podílet tak, jako jsme se podíleli na projektu Bazénu Louka a jeho výstavbě. To je další meta, kterou před námi do blízké budoucnosti vidím.

Foto: Archiv SNMZ

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *