Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

V TEKACABLE maximálně vsadili na digitalizaci a automatizaci

Český výrobce speciálních vodičů, kabelů, kabelové konfekce a svazků. To je holdingová společnost TEKACABLE, která se zaměřuje na zakázkovou výrobu speciálních kabelů podle zákaznických požadavků. K tomu využívá nejmodernější technologie, které přináší pokročilá automatizace, digitalizace a robotizace. „Pustili jsme se do průmyslu 4.0, díky čemuž jsme při stejném počtu zaměstnanců náš obrat zdvojnásobili,“ přiznávají majitelé firmy Petr Novák a Milan Kohut.

Kdy se začala psát historie firmy TEKACABLE?

K jejímu založení došlo v roce 2004. Tehdy se orientovala jen na výrobu kabelové konfekce a svazků. Tehdejší majitel se výrobou orientoval pouze na Rakousko, což mělo své důvody, zejména ekonomického rázu. Ty ovšem postupem času pomíjely a před zhruba deseti lety jsme do firmy jako majitelé vstoupili my dva.

Změna majitele s sebou musela jistě přinést zásadní změny…

Začali jsem dělat to, co nás zdobí, tedy výrobu kabelů. Na základě dotačních titulů jsme připravili program pro výrobní linky, takže z firmy, která mívala kolem 20 až 25 zaměstnanců jich najednou bylo kolem osmdesáti až devadesáti. Byl tu ale jiný problém.

Jaký?

Neměli jsme vlastní prostory. Provoz běžel současně na pěti různých místech, což bylo náročné logisticky uřídit. Proto padlo rozhodnutí dát vše pod jednu střechu. V roce 2019 jsme stavbu v Dačicích zahájili a od roku 2021 máme nové výrobní prostory. Hala má rozlohu 4 600 čtverečních metrů, v té době byla kapacitně nadimenzovaná na případný čtyřicetiprocentní nárůst výroby. O tom, jak se vše během krátké doby může změnit či posunout, svědčí fakt, že už jsme od té relativně krátké doby přistavěli i druhou halu. Tu právě nyní dokončujeme, takže teď máme k dispozici prostory o rozloze 7 500 metrů čtverečních pro naši výrobu i sklad.

Předpokládám, že jste v nových prostorách, pod jednou střechou, museli změnit celé fungování společnosti?

Ano, je to tak. Celý první rok jsme nastavovali procesy, abychom firmu spojili do jednoho týmu. Bylo to náročné především na střední management, který musí své podřízené vést, co a jak dělat. Navíc jsme se pustili do průmyslu 4.0 a svépomocí vyvinuli díky kolegům bezpapírovou výrobu, takže všechno jedeme digitalizovaně, online. Díky tomu jsme během pár let při stejném počtu zaměstnanců náš obrat více jak zdvojnásobili.

To jistě znamenalo nemalé prostředky, které jste investovali do moderních technologií…

Investovali jsme peníze na pořízení robotické linky, protože lidí na trhu práce je prostě málo. Hodně se zaměřujeme na speciální požadavky zákazníků, což s sebou nese investice do zkušebních zařízení. Nese to ale své ovoce, protože třeba do výroby 3D tiskáren Průša nás tato firma požádala o vývoj vodičů a dnes prakticky všechny vodiče v této tiskárně pochází z naší výroby.

Co dalšího se ve firmě děje v aktuálním období?

Od letošního roku jsme převzali firmu MUNOS, která sídlila v Brtnici. Ta má přední pozici mezi evropskými výrobci kabelových navijáků a prodlužovacích kabelů. Její už starší majitelé neměli nástupce a protože jim dlouhá léta dodáváme kabely, dávalo nám smysl ji koupit. Značku MUNOS jsme ovšem zachovali. Aktuálně dále probíhá výběrové řízení na nové skladové systémové vozíky VNA a automatizované vozíky AGV řízené pomocí indukce nebo autonomně. A bezpapírové výroby, které opět zjednoduší a zefektivní procesy ve firmě. Chystáme ale také investice do ekologie a udržitelnosti.

V jakém smyslu?

Evropa je zelená a je tu tlak na udržitelnost. Proto plánujeme pořídit regranulační linku, v níž bychom odpady z výroby kabelů, což dělá až 40 tun ročně, mohli kompletně recyklovat a znovu využít. Navíc náklad na regranulaci je poměrně nízký, takže návratnost této investice je do tří let. Má to i ekonomický přínos. Dále jsme vyvinuli vodiče do pitné vody, které v Česku nikdo nevyrábí. Zapomenout nesmím ani na speciální kabely k nabíjení elektromobilů, které vyvíjíme společně s izraelsko-britskou firmou. Kabely mají nízké elektromagnetické záření a díky tomu negativně neovlivňují zdraví lidí. Třeba někdo, kdo má problémy se srdcem, bude díky našim kabelům od tohoto vlivu oproštěný. A připravujeme také výstavbu vlastní fotovoltaické elektrárny, která by měla být dokončena v následujících týdnech.

To nejsou zrovna malé plány. Hodláte v této souvislosti dále růst?

Snažíme se neustále posouvat, máme rozjeté projekty v Rakousku, Německu či Švýcarsku. Současně ale nechceme nic přepálit. Katalog našich výrobků má 400 stránek, což jasně dokládá, jak náročné všechno je. Máme ale veškeré potřebné certifikáty, takže můžeme naše vodiče dodávat po celé Evropě. Od roku 2023 jsme také členem Asociace výrobců kabelů, což je sdružení pro Česko a Slovensko. V něm jsou členem všichni renomovaní výrobci v České a Slovenské republice, včetně těch nadnárodních. V jeho rámci se snažíme dělat také osvětu, zbavit trh nekvalitních vodičů a kabelů z východních států. Nesmírně nás těší, že můžeme být členem této asociace.

Plánujete do blízké budoucnosti rozšíření počtu zaměstnanců?

Snažíme se nakupovat automatizované robotické celky a strojní zařízení, kde bude potřeba méně lidí. Zaměřujeme se více na automatizovanou a digitalizovanou výrobu, abychom při tom růstu obratu nemuseli lineárně zvyšovat počet zaměstnanců. V roce 2015 byl obrat firmy 30 milionů, postupně jsme raketově narostli až na bezmála půl miliardy za celou skupinu. Pokud by tomu měl odpovídat počet zaměstnanců, dnes bychom jich museli mít násobně více. Doplňovat zaměstnance chceme jen tam, kde budou nezbytně potřeba, což bude v řádu jednotek. I přes naše zaměření na automatizaci a robotizaci jsou pro nás zaměstnanci nejdůležitějším faktorem celé výroby. Jejich odbornost, zkušenosti a nasazení jsou nenahraditelné a stojí za úspěchem naší společnosti. Chtěli bychom tímto poděkovat všem našim zaměstnancům za jejich každodenní práci a loajalitu. Bez nich by nebylo možné dosáhnout výsledků, které máme. Automatizace má našim lidem práci ulehčit a zefektivnit, nikoliv je nahradit.

Další rozšíření areálu firmy není vyloučené?

V legraci už o tom před námi někteří zaměstnanci hovoří, ale přiznáme se, že k tomu nejsme nastavení. Ono je to docela náročné. Člověk musí při té výstavbě obsáhnout velké množství náležitostí, je to obrovský čas navíc, který je tomu potřeba věnovat a každého to doslova vycucá. Na druhou stranu se nová hala teprve dokončuje a už nyní se ví, že možná za dva roky nám může být klidně malá. Pozemky okolo firmy její rozšíření umožňují, rozhodně to však není na pořadu dne. Jak se ale říká, nikdy neříkej nikdy.

Jaké výzvy před sebe stavíte do následujících let?

Chceme se držet v současných číslech a věnovat se dál výrobě speciálních kabelů s přidanou hodnotou. K tomu samozřejmě vylepšovat zázemí, třeba o zkušebnu, kde budeme moci testovat a simulovat výrobky pro naše zákazníky, což jsme třeba dříve nebyli schopni. Vývoj speciálních aplikací, to je to, co bychom chtěli dál rozvíjet. Ideálně pokračovat v další fázi automatizace a digitalizace, aby zde bylo co nejvíce strojů a výroba byla co nejefektivnější, protože lidé obecně nejsou. A pak také, kde je člověk, tam je chyba. Nějaký zásadní celkový růst nemáme v plánu, protože to zase znamená překopat strukturu a řízení firmy. To je nesmírně náročné, s tím už máme své zkušenosti.

Foto: Archiv TEKACABLE, NYKO MEDIA

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *