Půldruhého roku funguje v Hlinsku Veterina „Na náměstí“, kterou provozuje MVDr. Petra Janáčková. Tu těší, že si za poměrně krátkou dobu vybudovala početnou klientelu z širokého okolí, ale i to, že pokračuje v rodinné lékařské tradici v historické budově. „V ní léčil, nikoliv však zvířata, ale lidi, už pradědeček mé maminky,“ prozradila v rozhovoru mladá lékařka.
Práce veterinárního lékaře asi nemůže provozovat člověk, který by neměl rád zvířata. Kde se láska k nim vzala či objevila u Vás osobně?
Abych řekla pravdu, asi jsem se s ní už narodila. V rodině se traduje historka, jak jsem jako malá zavazovala žížaly do obvazů a pak byly nalezené pod mojí postýlkou. (smích) Odmalička jsem pak měla různá zvířátka od papoušků přes morčata, myšky či pejska. V neposlední řadě jsou mojí velkou láskou koně. Od deseti let na koních jezdím a v současné době jsem schopná se i o ně postarat.
Před rokem jste si v Hlinsku otevřela vlastní ordinaci. Byl to vždy váš cíl či sen?
Ano, určitě tomu tak bylo. Současně se ale věci tak nějak přirozeně vyvrbily. Pracovala jsem na velké klinice, kde byly nonstop pohotovosti, případně služby na 24 hodin. A to s malým dítětem není zrovna ideální. Takže všechno nazrálo k tomu sebrat odvahu a otevřít si vlastní ordinaci. Její provoz jsem zahájila začátkem června loňského roku. Navíc v domě, který má svoji bohatou rodinnou tradici.
Můžete ji přiblížit?
V první řadě se jedná o historickou budovu, první cihlový dům v Hlinsku, který má na své fasádě různé reliéfy. Navíc se jedná o doktorský dům, protože v něm pradědeček mé maminky působil jako lékař, ale humánní. Dům se v rodině dále dědil, pak jej zabavili komunisté, aby se nám po revoluci opět vrátil.
Pokaždé, když se začíná, chvíli trvá, než si klienti či zákazníci najdou cestu, ve Vašem případě do ordinace. Narůstá počet Vašich návštěvníků?
Podle veterinárních manažerských kurzů se říká, že stabilní ordinace je až po pěti letech jejího fungování. My jsme tu sice jen rok a půl, ale nemohu si stěžovat. Klienti, nejen z Hlinska, ale i z okolních měst, si k nám cestu nacházejí, jejich počet neustále narůstá, takže už se v ordinaci střídáme dvě. Mojí velkou výhodou bylo i to, že jsem předtím pracovala na klinice v Chotěboři, což je jen dvacet kilometrů od Hlinska. Řada klientů tak odtud přešla za mnou.
Péče o zvířecího miláčka se v mnohém neliší od péče o malé dítě. Jak se Češi obecně o svá zvířátka starají?
Dost se zlepšili. Spousta z nich už pochopila, že důležitá a i levnější je prevence, proto už u svých mazlíčků vyžadují standardní vyšetření, odběry krve i celkové klinické vyšetření. Souvisí to možná i s tím, že dnes již řada pojišťoven nabízí i pro zvířátka pojištění pro případ úrazů či nemoci. Veterinární lékařství je totiž velice svázáno s tím, co je majitel ochoten zaplatit. Před každým zákrokem s ním musí souhlasit, stejně jako s jeho předběžnou cenou.
Předpokládám, že pro výkon této profese je potřeba také špičkové technologické zařízení. Co všechno v tomto směru Vaše ordinace nabízí?
K otevření veterinární ordinace, samozřejmě kromě vzdělání, není potřeba takřka nic speciálního, co se vybavení týká. My se ale v tomto směru snažíme jít kupředu, proto máme sterilní i nesterilní operační sál, sonografický přístroj a rentgen. Máme i vlastní laboratoř, kde jsme schopní do hodiny udělat kompletní vyšetření krve. Nyní se snažíme zakoupit nový diagnostický přístroj, díky němuž budeme mít stejné možnosti jako špičkové kliniky.
Podobně jako v jiných oborech, i ve veterinárním lékařství je určitě řada možností dalšího progresu. Co plánujete do dalších let?
Plány jsou velké, především v podobě rozšíření. Chtěla bych zřídit ještě jednu ordinaci, rozjet fyzioterapii psů, tedy cvičení na balančních pomůckách a rekondiční cvičení. Stejně tak je vize jakéhosi kosmetického salonu pro psy. Největším cílem či snem, který bych ráda uskutečnila do tří let, je pak zkvalitnění o rentgen s přímou digitalizací. Ale to už se bavíme o zařízení, které stojí opravdu velké peníze.
Buďte první! Přidejte komentář