Společnost STOREA s.r.o. má za sebou dvacet let zkušeností a řadu úspěšných projektů v oblasti výstavby. Mezi obory jejího podnikání patří převážně výstavba bytových a nebytových budov, pronájem a správa vlastních nebo pronajatých nemovitostí. Pod vedením jednatele Karla Franka se zaměřuje na rozvoj Jindřichova Hradce, kde aktuálně připravila dvě nové lokality pro výstavbu rodinných domů. V rozhovoru se dočtete o současných trendech ve stavebnictví, výzvách, kterým developeři čelí, a plánech na další projekty, které městu přinesou nové příležitosti a obyvatele.
Jak se vyvíjela činnost firmy STOREA s.r.o. a jaké projekty momentálně realizujete?
Za dobu svého fungování má STOREA s.r.o. za sebou mnoho úspěšných projektů. Dříve se společnost zaměřovala hlavně na výstavbu v okolí větších měst, ale od doby, co jsem se stal jednatelem, jsem chtěl přinést podobné aktivity i do Jindřichova Hradce, kde žiji. Rozhodli jsme se proto realizovat projekty na vybudování technické infrastruktury a připravit pozemky pro výstavbu rodinných domů přímo ve městě. Od roku 2021 jsme připravili dvě lokality, které jsou nyní připravené k výstavbě – v Otíně a na Jakubském vrchu. Prodej parcel už běží naplno a věřím, že přivedeme do města nové obyvatele, kteří si zde zakoupí pozemky. Tyto dva projekty by mohly přinést až 120 nových obyvatel do Jindřichova Hradce.
Co je pro vás při přípravě jednotlivých projektů zásadní a s čím se při své práci setkáváte?
Než začneme s přípravou projektu, vždy se snažíme dobře poznat potřeby a možnosti dané lokality. Rádi spolupracujeme s místními projektanty a lidmi, kteří mají s konkrétním místem zkušenosti, což se ukazuje jako velká výhoda. Často se setkáváme s různými zvyklostmi a přístupy od obyvatel, úředníků a dalších orgánů. Někdy narazíme na počáteční odpor vůči novinkám, ale po dokončení projektu se situace zpravidla uklidní a přístup k naší práci se změní pozitivně. Tohle nás za roky praxe už nepřekvapí a umíme se tomu přizpůsobit.
Co považujete za největší výzvy, kterým současní developeři čelí?
Pracovní trh nejen ve stavebnictví prochází neustále radikálními změnami. Nastupuje digitalizace, automatizace a umělá inteligence. Tlak trhu na fungování firem je převážně na flexibilitě služeb a prací. Tyto trendy pak ovlivňují i představy ideálního chování firem. Digitální technologie přináší kromě nových možností i určitou míru nejistoty, kam se bude společnost a s ní pracovní trh dále vyvíjet. A to přináší další rizika. Firmy, které chtějí lákat perspektivní talenty a které si chtějí udržet konkurenceschopnost, se tedy tématům udržitelnosti budou muset věnovat. Nelze zapomenout na demografický vývoj populace, protože vyšší věková skupina se v budoucnu stane hlavní pracovní silou. A to samozřejmě není vůbec dobře.
Pozorujete nějaké nové trendy v používání stavebních materiálů?
Myslím, že v České republice bude budoucnost staveb spočívat především v kombinaci jednotlivých stavebních materiálů. Velký potenciál má dnes dřevo a jeho použití se dostává do jedné roviny s ostatními materiály. Když stavíme na bázi dřeva v kombinaci s betonem, můžeme rychlost výstavby zkrátit až o třetinu oproti běžným stavbám. Naši zákazníci, v dnešní hektické době, takovouto výstavbu začínají preferovat.
Jaké jsou vaše plány do budoucna? Můžete prozradit, na jaké projekty se můžeme těšit v příštích letech?
V okolí Jindřichova Hradce máme naplánované ještě minimálně tři projekty, ale zatím jsme ve fázi příprav. Věříme, že i těmito projekty naše firma přispěje k dalšímu rozvoji našeho města.
Buďte první! Přidejte komentář