Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Prefa Brno vyrobí z betonu takřka cokoliv, s čím zákazník přijde

Výrobky z betonu všeho druhu. Tak právě tím se zabývá společnost Prefa Brno a. s., která byla založena v roce 1992 a působí na stavebním trhu už více než 30 let. Jednou z jejích divizí je závod Oslavany, jehož ředitelem je David Čožík. „Staráme se o rozvoj a růst společnosti, současně se také snažíme vytvořit co nejlepší podmínky pro naše pracovníky,“ prozradil v rozhovoru.

Jste ředitelem závodu Oslavany, který je součástí společnosti Prefa Brno a. s. Mýlím se, když předpokládám, že záběr produkce celé firmy bude poměrně široký?

Nemýlíte se, je tomu tak. Jak jste již zmínil, jsem ředitelem závodu Oslavany, což je jedna z divizí celé společnosti. Kdybych měl představit celou firmu, řekl bych, že jsme výrobci široké škály betonových konstrukcí a výrobků. Jsme schopní vyrobit z betonu skoro všechno, co byste mohli potřebovat pro svou stavbu.

Jednotlivé divize tedy mají svůj vlastní výrobní program?

Ano. Divize Kuřim vyrábí skeletové betonové konstrukce pro průmyslové haly a bytové domy. Divize Strážnice se zabývá kanalizačními systémy, tedy betonové trouby a šachty. V Hodoníně se tvoří prefabrikované nádrže a skeletové systémy. My v Oslavanech se zaměřujeme na výrobu drobného betonového zboží pro komunikace, zahradní architekturu a městské mobiliáře.

Zaměřme se tedy na závod v Oslavanech. Čemu všemu se věnujete?

Rozdělil bych to na takové tři základní části. Hlavní část výroby v Oslavanech tvoří vylisované zboží, na jehož výrobu máme dvě automatické výrobní linky. Výrobu tvoří hlavně klasická betonová dlažba, která se používá na komunikace. Vyrábíme i širokou škálu barevných dlažeb, dále obrubníky, bednící a zdící tvarovky, odvodňovací žlaby.

Co ty další dvě?

Dále vyrábíme překlady a stropní desky, to je druhá významná část. Ta poslední je pak poměrně dynamicky se rozvíjející a tou je drobná zahradní architektura. Proto jsme v loňském roce investovali do nové výrobní haly, v níž jsme následně letos spustili provoz. Je zaměřená na výrobky běžného použití v zahradách či městském mobiliáři. Zmínil bych různé betonové květináče či lavičky, ohradníky, kompostéry, palisády, schodišťové systémy a mnoho dalšího.

Byla hlavním důvodem výstavby nové haly zvýšená poptávka ze strany vašich zákazníků?

Svým způsobem ano. S výrobou drobné architektury jsme začali v roce 2012, začínali jsme tak trochu „na koleni“. Bylo jen pár výrobků, které jsme uváděli na trh. Postupně se ovšem zájem o ně rozrostl do takových výšin, že to pro nás byl hlavní impuls pro vybudování nových prostor.

Dosavadní prostory přestaly kapacitně dostačovat?

Nejen kapacitně, ale také technologicky. Zájem i dynamika stavebního trhu o tyto výrobky byly tak veliké, že jsme v dosavadních prostorách neměli šanci uspokojit jejich potřeby. Proto jsme se rozhodli pro výstavbu nové haly, v té staré už nebyla možnost dalšího rozvoje. Byl tu ovšem ještě jeden důležitý aspekt.

Povídejte.

Ruku v ruce s tím šlo také o zkvalitnění pracovních podmínek pro naše zaměstnance. Jedna z klíčových oblastí, o kterou neustále pečujeme, je vhodná personální politika vůči našim pracovníkům. Beton je těžký materiál, není to jednoduchá práce, proto si vážíme každého zaměstnance a snažíme se mu vytvářet co nejvhodnější pracovní podmínky.

Předpokládám, že v nové hale bylo myšleno i na tento aspekt.

Přesně tak. Nová hala byla koncipována tak, aby vyhověla nejmodernějším požadavkům na provoz, ať už jde o vytápění, klimatizaci a další podmínky pro práci. Snažíme se vytvořit co nejlepší podmínky pro výrobu i naše pracovníky. To je velmi důležitá část rozvoje firmy, péče o pracovní prostředí všech zaměstnanců.

Dostali jsme se k zaměstnancům. Kolik jich pro vaši firmu pracuje?

Pokud jde o celou společnost Prefa Brno, neřeknu přesné číslo, ale celkem jde zhruba o čtyři stovky zaměstnanců. Co se týká divize Oslavany, zde máme plus minus sedmdesát pracovníků. To číslo ovšem kolísá. Záleží na sezónnosti, v létě jich máme více, v zimě naopak méně.

Dá se říci, že vlastně kopírujete trend, který je obvyklý v celém oboru stavebnictví?

Je tomu tak. Výrobu samozřejmě máme přizpůsobenou i na zimní provoz, ale v těchto měsících vyrábíme hlavně na sklad, abychom měli dostatek zboží na hlavní stavební sezonu, která každým rokem začíná na přelomu března a dubna. V zimě máme technické odstávky, kdy každou linku na dva týdny zastavíme. Je potřeba ji opravit, případně vyměnit součástky, které by mohly dělat problémy, protože v hlavní sezoně musí vše fungovat na sto procent. Díky investicím do nových hal a technologií jsme schopni vyrábět i v zimních měsících.

Jak důležité je sledovat vývoj na trhu? Stavebnictví je hodně dynamický obor, počítám, že zde platí pořekadlo „kdo stál chvilku dál, stojí opodál“, že?

Tak to bych podepsal. Prakticky pořád musíme reagovat na podněty ze stavebního trhu. Zájem zákazníků se nijak dramaticky nemění, ale v oblasti drobné architektury se objevují nové výrobky i výrobní řady. Základní sortiment průmyslových dlažeb, které vidíte každý den ve Výrobky z betonu všeho druhu. Tak právě tím se zabývá společnost Prefa Brno a. s., která byla založena v roce 1992 a působí na stavebním trhu už více než 30 let. Jednou z jejích divizí je závod Oslavany, jehož ředitelem je David Čožík. „Staráme se o rozvoj a růst společnosti, současně se také snažíme vytvořit co nejlepší podmínky pro naše pracovníky,“ prozradil v rozhovoru. svém okolí, se výrazně nemění. Mění se však drobná architektura. V ní chceme neustále přicházet s něčím novým. Zrovna nyní jsme v procesu přípravy nových výrobků na další sezonu, takže v březnu příštího roku představíme novinky. Navíc je potřeba neustále investovat do výrobního zařízení, aby bylo aktuální a přizpůsobovalo se poptávce a potřebám stavebního trhu.

Obor stavebnictví bývá pokaždé mezi prvními, jichž se dotkne prakticky jakákoliv ekonomická, ale i jiná krize státu. Jak obtížné bývá se na tento fakt připravit?

Je pravdou, že stavebnictví je pokaždé v popředí, když k nějaké krizi dojde. A nemusí být přímo ekonomická. Stačí třeba, když národní banka zvedne úrokové sazby, peníze se tím stanou dražšími a řada lidí tak dokáže počkat právě se stavebními investicemi až bude situace lepší. Nebo jsou peníze tak drahé, že na plánovanou realizaci někteří nedosáhnou a nestaví vůbec.

Dá se tomu nějak přizpůsobit?

Vnímáme to tak, že pokud se stane něco nepředvídatelného, třeba jako byly covid, finanční krize nebo válka na Ukrajině, pocítíme to. Musíme se tomu samozřejmě přizpůsobit, protože tyto události mají dopad prakticky na každou firmu, my nejsme výjimkou. Pokud lidé neví, co bude, je nejistá budoucnost, snaží se dělat finanční rezervu a na stavební projekty tím pádem nejde tolik prostředků. To je prostě fakt, s nímž musíme počítat.

Co plánujete v závodu Oslavany do nejbližších let?

Když to shrnu, tak v posledních šesti letech jsme postavili dvě nové haly. V roce 2018 na produkci vibrolisovaného zboží, díky čemuž jsme zvýšili výrobu tohoto typu zboží. A v letošním roce pak už zmíněnou novou halu, tu nazýváme Dekor. Je zaměřená na výrobky zahradní architektury a značnou část výroby tvoří výrobky s imitací dřeva nebo kamene. O tyto výrobky je značný zájem mezi našimi zákazníky. Ono je spouštění a zahájení výroby poměrně složitým procesem, proto jsem rád, že se nám to letos všechno podařilo. Dále je na nás se postarat o rozvoj a růst kapacity výroby i zavádění nových výrobků na trh. A také je dokázat prodat. To je vlastně hlavní úkol. A rovněž se zamýšlet nad tím, jak inovovat naše zařízení. Pravdou je, že každá výrobní linka stárne a pak se musí zvažovat rozhodnutí, zda inovovat stávající zařízení, nebo se rozhodnut pro výrobu něčeho nového, co osloví naše zákazníky.

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *