Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Plazma plus: Darování plazmy pomáhá zachraňovat životy, říká MUDr. Lucie Judásková

Plazma je nenahraditelnou surovinou pro výrobu léků, které pomáhají pacientům s vážnými onemocněními. Společnost Plazma plus se za čtyři roky své existence rozrostla na deset poboček a hraje důležitou roli v zajištění dostatečného množství této cenné tekutiny. O fungování centra, dárcích i předsudcích kolem darování plazmy vypráví vedoucí lékařka a odborná garantka společnosti MUDr. Lucie Judásková.

Představte nám, prosím, společnost Plazma plus.

Jsme ryze česká společnost zaměřená na odběr a zpracování plazmy pro frakcionaci. To znamená, že odebranou plazmu poskytujeme k výrobě léků, které pomáhají lidem s vážnými onemocněními, jako je například hemofilie. První odběrové centrum jsme otevřeli v květnu 2021 ve Znojmě a dnes už máme deset center po celé republice. Já sama jsem součástí týmu od roku 2022 a působím zde jako vedoucí lékařka a odborná garantka.

Co vaše práce obnáší?

Jsem atestovaná lékařka v oboru hematologie a transfuzního lékařství. Odpovídám za odborné vedení našich center, školení lékařů i komunikaci s kontrolními orgány jako je Státní ústav pro kontrolu léčiv či se zpracovatelskou společností, která od nás plazmu odebírá a dále ji zpracovává.

Kdo může darovat plazmu?

Kritéria jsou poměrně přísná, zároveň ale velice jednoduchá. Darovat plazmu může každý zdravý člověk ve věku 18 až 60 let, pokud je to jeho první odběr. Pokud už v minulosti daroval, hranice se posouvá na 65 let. Konkrétní pravidla potom určuje Vyhláška o lidské krvi. Základem ale je, aby byl člověk zdravý a dodržoval doporučení, která od nás dostane.

Máme v Česku dostatek dárců krevní plazmy?

Bohužel ne. V minulosti se k léčbě hemofilie používala přímo krevní plazma. Medicína se posunula a dnes jsou využívány koncentrované léky, které se z plazmy vyrábí. K léčbě jednoho hemofilika je třeba 1000 až 1500 odběrů plazmy ročně. Tolik dárců plazmy v Česku není.

Možná i proto existují různé výhody a odměny, které mohou dárce motivovat…

Je to tak. Finanční náhrady jsou stanovené zákonem a stejné pro všechna centra. Kromě toho ale dárce získává pravidelný přehled o svém zdravotním stavu. Jeho krev je totiž při každém odběru testována.

Nedávno také vyšla studie, která naznačuje, že pravidelné darování plazmy může mít i pozitivní vliv na zdraví dárce. Studie zjistila, že pravidelná plazmaferéza výrazně snižuje výskyt takzvaných věčných chemikálií v těle. To jsou látky, které se hromadí v organismu a působí na něj čistě negativně. Mezi skupinu ohroženou těmito látkami patří například hasiči, kteří často pracují s nebezpečnými přípravky.

Jaké je složení dárců ve vašem centru? Kdo chodí nejvíce darovat?

Obecně k nám chodí více mužů. Ženy v produktivním věku častěji trpí chudokrevností, a to je z dárcovství vyřazuje. Našim typickým dárcem je středoškolsky vzdělaný čtyřicátník.

Existují nějaké mýty či pověry o darování plazmy?

V některých městech se například traduje, že plazmu chodí darovat lidé z nižší socio- -ekonomické vrstvy či dokonce lidé závislí na návykových látkách. To bych ráda kategoricky vyloučila. Takoví lidé jsou u nás odmítnutí hned v recepci.

Jiný mýtus zase říká, že je darování plazmy zdraví škodlivé. Plazmaferéza se provádí po celém světě už více než 35 let a máme jasné důkazy, že pro zdravého člověka nepředstavuje žádné riziko.

Problémy mohou nastat pouze v případě, že dárci nerespektují naše doporučení. V České republice je možnost darovat plazmu jednou za 14 dní. Někteří lidé navštěvují jiná centra, darují plazmu častěji a nepřiznají to. To už je samozřejmě zdraví nebezpečný postup. Naštěstí ale takových případů moc není. Setkávám se přibližně s pěti takovými lidmi za rok. Během letošního roku by měl vzniknout centrální registr, který bude jednotlivé odběry evidovat a k těmto situacím by už nemělo docházet vůbec.

Jak přesně odběr plazmy probíhá?

Nejprve dárce přivítá naše recepční a vysvětli mu celý průběh darování. Seznámí ho s centrem a ověří si, zda je na odběr připraven. Na první návštěvu je dobré vyhradit si alespoň dvě hodiny, jelikož součástí je důkladná lékařská prohlídka.

Samotný odběr trvá asi 50 minut a je zcela bezbolestný. Přístroj odebírá plnou krev, ta je v přístroji centrifugována, míchána s protisrážlivým činidlem a dochází k rozdělení na plazmu a krvinky. Plazmu odebereme a krev se vrací zpátky do oběhu. Takovýto cyklus během odběru proběhne asi čtyřikrát až šestkrát.

Po odběru je dárce vyzván, aby ještě alespoň dvacet minut vydržel v centru a občerstvil se. Chceme mít jistotu, že bezprostředně po odběru nedojde například k zakolísání krevního tlaku.

Zvedá se v posledních letech zájem o darování plazmy?

Jsme poměrně mladá společnost, a tak se v centrech snažíme vybudovat jádro dárců, kteří se vrací pravidelně. Přímo ve Znojmě je zájem ovlivněn sezónně. Nižší počty dárců sledujeme v období sklizně vinné révy a nárůst zase během podzimu a zimy.

Pamatujete si z vašeho centra nějaký silný příběh spojený s darováním?

Zmínila bych příběh malé Zuzanky, holčičky ze Znojemska, která trpí akutní leukémií. Když jsme se o ní dozvěděli, dali jsme hlavy dohromady a rozhodli jsme se pomoci. Zorganizovali jsme akci, během které jsme za každý provedený odběr věnovali Zuzančině rodině 100 korun. Vybraná částka pomohla rodině zvládnout finančně náročnou situaci. Do akce se zapojili i dobrovolní hasiči, kteří dorazili na odběr a mezi sebou zorganizovali finanční sbírku.

V loňském roce nás Zuzanka v centru navštívila a bylo hezké vidět, že se jí dobře daří. Z těchto akcí mám vždy obrovskou radost. Je vidět, že když je třeba, lidé v kraji se semknou a mají vůli a snahu pomoci. Je příjemné vidět, že je mezi lidmi pořád dobro.

Jak se vaše centrum liší od ostatních?

Já osobně si zakládám na tom, že naši práci děláme s úctou k lidem. Ať už k dárcům či pacientům. Spolupracujeme například s Českým národním registrem dárců kostní dřeně. Lidé, kteří k nám chodí darovat plazmu a pomáhají lidem se smrtelnými hematologickými nemocemi, můžou také udělat další dobrý skutek a vstoupit do registru dárců kostní dřeně. Dárci to často dělají a já jsem za to ráda. Zjistí u nás, že je darování vlastně příjemný pocit, že máme milé lékaře i sestřičky a celý ten proces není žádné utrpení. Naopak. Řada lidí mi říká, že si k nám chodí vlastně odpočinout. To je pro mě důkaz, že naši práci děláme dobře a s maximálním důrazem na zdraví, pohodlí a spokojenost našich dárců.

Foto: Archiv Plazma Plus

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *