Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Opravy pánví i zakázky pro automobilky

Ondřej Beneš mluví o službě, která dává věcem nový život. S podnikáním nejprve začal jeho otec, který v 90. letech založil podnik se zaměřením na galvanické zinkování. Postupem času se ale podnikání rozšířilo i na teflonovací linku, o kterou se stará právě Ondřej. Jak teflonování probíhá, a kdo nejčastěji teflonování povrchů vyhledává? Také o tom jsme se bavili v rozhovoru.

Máte tedy nějaký bližší vztah k Hlinsku, kde se podnik nachází?

Rozhodně. Pocházím sice z Holetína, což je vesnice pár kilometrů vedle, ale Hlinsko je pro mě i pro otce velká část života. Otec tam hrál dvacet let fotbal, a i já začínal se sportem v místních sportovních klubech.

Vy se zabýváte teflonováním povrchů. Kdo je Váš běžný zákazník?

Často máme zakázky pro velké průmysly, jako jsou strojírenské firmy, automobilky, textilní, a především potravinářský průmysl. Ale děláme také pro jednotlivce, kteří k nám přinesou třeba pánev, hrnec, lívanečník, vaflovač, toastovač, kontaktní grily, nebo plechy na pečení.  Děláme zakázky od jednoho kusu, což lidem šetří peníze – nemusí vyhazovat věci, které mají rádi a zároveň tím šetří životní prostředí. Měli jsme třeba zákazníky, kteří si koupili nové věci z levné výroby, a po pár týdnech nám volali, že chtějí opravit své staré pánve, protože ty nové nevydržely.

Zažili jste nějakou neobvyklou nebo zajímavou zakázku?

Ano, například obrovské plechy pro pekárny, na kterých se vyrábí müsli tyčinky nebo chleba. Zajímavé byly i plechy pro rybáře, kteří na nich připravují pstruhy. Dělali jsme i malé součástky do prototypu elektrické formule pro ČVUT v Praze, případně rámy na potahování kůže do automobilů.

Jak vypadá proces teflonování? A jak dlouho trvá například oprava pánve?

Nejprve začínáme odmaštěním, což znamená vypálení kusu při 400 stupních Celsia. Poté následuje tryskání jemným ocelovým granulátem, které odstraní starý teflon a zdrsní povrch pro lepší přilnavost nové vrstvy. Pak nastříkáme základní vrstvu, necháme ji zaschnout, a poté přidáme druhou vrstvu, která se znovu vypaluje při 400 stupních. Posledním krokem je pak kontrola kvality – a to jak vizuálně, tak pomocí měřiče.

Jak dlouho celý proces trvá, kdybych dnes přišel s takovou pánví?

Oprava pánve zabere dva až tři dny. Zákazníci nám většinou pošlou věc poštou a my jim ji stejnou cestou vrátíme. Záleží na vzdálenosti, jestli se vyplatí poslat, nebo osobní doručení k nám.

Jak je to u větších zakázek? Liší se dodací doba?

Určitě. U větších kusů, třeba plechů nebo výsypek, záleží na velikosti a množství. Jednotlivé kusy zvládneme za den, ale u větších sérií se může doba protáhnout na týden nebo dva. Vždy se ale snažíme vyjít zákazníkům vstříc.

Kolik stojí třeba obnova teflonu na pánvi?

Cena je v nižších stovkách korun. To je i tím, že většina lidí chce nový povrch pouze na vnitřní plochu. Vnější části většinou není nutné teflonovat, protože nebývají tolik poničené a nepřicházejí do kontaktu s potravinami. Pokud chce zákazník celý kus, třeba nůž nebo řezací nástroj, cena se odvíjí od velikosti a náročnosti.

Když děláte zakázky pro velké průmysly, je bezpečné z toho jíst?

Toho bych se vůbec nebál. Náš teflon má atest pro styk s potravinami a vodou, což na vyžádání poskytujeme. Takže se nikdo nemusí bát, že by to mohlo být nějak zdraví škodlivé. Navíc i já si občas nechávám obnovit pánve, na kterých doma běžně vaříme, takže opravdu není čeho se bát.

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *