Výrobu a dodávku tepla a teplé vody zajišťuje pro obyvatele města Znojma už více než dvě dekády Znojemská tepelná společnost (ZTS). „Zabezpečit stabilní dodávku energie, stabilizovat její cenu a chovat se šetrně k životnímu prostředí, to je naše motto,“ říká ředitel společnosti Marek Vodák.
Už z názvu společnosti je zřejmé, že jejím úkolem je výroba a dodávka tepla a teplé vody. Liší se nějak ve městě Znojmu od jiných českých měst?
Určitě se liší, což je dané způsobem výroby tepla. V první řadě má ZTS tu výhodu, že tu nemá již žádný uhelný zdroj výroby tepelné energie, používá výhradně zemní plyn. Jiné je to ale i v tom, kdy tu nemáme centrální teplárnu. ZTS má osmnáct blokových a sedmnáctku domovních kotelen. Už z toho je zde jistá decentralizace výroby a distribuce tepla do domácností.
Dá se hovořit o jisté výhodě tohoto způsobu výroby a distribuce a tepla či teplé vody?
Do jisté míry ano. Záleží na tom, z jakého úhlu pohledu se na to díváme. Velké teplárny mají tu výhodu, že mohou technologickou změnou, která ale samozřejmě stojí velké, někdy i miliardové investice, předělat na multispalinové kotle a mohou využívat jako palivový zdroj TAP. To je již přetříděný tuhý domácí odpad, jehož smícháním s méně hořlavými látkami, protože sám o sobě je velice výhřevný, získají takové teplárny levné zdroje energie. Města tak neplatí za skládkování tohoto odpadu a navrch ho využívají jako zdroj tepla. To u nás možné není. Pro blokové kotle takové technologie v současné době ani nejsou. My ovšem zase nemáme takové energetické ztráty při distribuci tepla. Navíc nám to také eliminuje problémy při případných poruchách. Když se objeví zásadní problém u velké teplárny, tak výpadek zasáhne mnohem větší část odběratelů než v našem případě.


Co je aktuálně největším úkolem společnosti?
V současné době pracujeme na realizaci centrálního dispečinku, který nám umožní dálkové úpravy parametrů regulace okruhů dle požadavků našich odběratelů. A především umožní i zaznamenávání trendů a parametrů dodávek s ohledem na spotřebu a vývoj počasí. Tyto údaje mají zásadní vliv na optimalizaci výroby a distribuci tepla. Dispečer tak bude mít možnost na dálku ověřit poruchové stavy a zároveň bude průběžně informován o případných poruchách a výpadcích v dodávkách elektrické energie a plynu.

Trh s energiemi je v posledních letech rozkolísaný. Dá se tomu nějakým způsobem předcházet?
V mém předchozím působiště jsem vykonával funkci ředitele Správy nemovitostí města Znojma. Na starosti jsem tak měl nákup energií pro město a jeho příspěvkové organizace. Pokud jde o nákup těchto komodit, obecně platí, že se tomu příliš předcházet nedá. Z hlediska parametrů a očekávaného vývoje ekonomiky ve světě se dá odhadovat vývoj cen komodit maximálně na rok dopředu. Na dva či tři roky už je to v současné době spekulace, to je prostě fakt. Vezměme si za příklad jen tu krizi, kterou způsobily sankce na dovoz komodit z Východu, které se pak projevily v ceně jako takové především kvůli náročnosti a délce nových distribučních tras zkapalněného plynu.
Je tedy nějaké alespoň částečné řešení takové nejistoty směrem k budoucnosti?
Z hlediska budoucnosti a stabilizace je tím co největší snížení poptávky po komoditě. To znamená zefektivnění výroby, snižování celkové energetické náročnosti budov. Nákup komodit se dá ovlivnit jen z krátkodobého hlediska. Nikdo vám neřekne, jaká bude situace za tři roky. Je ale vidět, jak je globální ekonomika pružná a jaký má vliv na cenu komodit i jiného zboží. Říci si, že nakoupíme energie na tři nebo čtyři roky dopředu, není nejmoudřejší. Do budoucna půjde hlavně o spotřebu a úpravu technologií. Ještě bych rád ale zdůraznil jednu důležitou skutečnost.
Prosím.
Veškeré investiční akce, které bude ZTS v této oblasti realizovat, budou připravované s ohledem na pozitivní dopady na cenu tepla. Zvažujeme, že některé větší investiční celky budou realizované formou EPC projektů. To znamená, že zákazník splácí projekt až z realizovaných úspor. Dodavatel EPC energetické služby je smluvně zaručen ohledně garance výše úspor, a tedy i návratnosti vložené investice. To znamená efektivní výroba tepla, které se ale výrazně nepromítá do jeho vyšší ceny.


Jak jsou na tom s cenami za teplo a teplou vodu obyvatelé města Znojma v současnosti ve srovnání se zbytkem republiky?
V posledních dvou letech výrazně poklesly. Ceny tepla nyní reflektují cestu výhodných nákupů komodit a do budoucna budou zohledňovat pozitivní dopady zefektivnění výroby tepla na základě nových plánovaných investic.
Které zásadní novinky či výzvy před vámi stojí do blízké budoucnosti?
V nejbližší době nás čeká rekonstrukce některých částí rozvodů tepla a kompletní modernizace několika domovních kotelen s cílem zvýšit efektivitu vytápění. Průběžně zajišťujeme čištění otopných soustav za účelem zlepšení přenosu tepla a minimalizace tepelných ztrát. Dále se připravujeme na možnosti využití kombinované výroby tepla a elektřiny. Současný vývoj na energetickém trhu ukazuje, že bez kombinované výroby není z dlouhodobého hlediska možné efektivně a ekonomicky únosně využívat zemní plyn pouze pro výrobu tepla.
Můžete být konkrétnější?
U samostatných zdrojů, vyrábějících pouze teplo, bude s rostoucími cenami paliv růst i cena tepla. U kogeneračních zdrojů s kombinovanou výrobou elektřiny a tepla bude tento růst do značné míry kompenzován příjmy z prodeje elektřiny, jejíž cena s rostoucími cenami paliv rovněž poroste. Při výrobě elektřiny v kogeneračních jednotkách, kdy je využíváno i odpadní teplo, dochází k úsporám s pozitivním dopadem na efektivitu výroby, zejména při prodeji elektřiny ve špičkách. Kogenerační zdroje navíc umožňují velmi rychlý náběh – na plný výkon se dostanou do pěti minut – a mohou tak flexibilně reagovat na cenové výkyvy v průběhu dne, optimalizovat výkon podle aktuální poptávky a zároveň efektivně využívat vzniklé odpadní teplo.
Jaké jsou další přínosy?
Dalším přínosem je možnost poskytovat systémové služby, jako je akumulace přebytků elektrické energie do teplé vody, podpora přenosové soustavy nebo poskytování flexibility. Neméně důležitým přínosem kombinované výroby elektřiny a tepla je také snížení emisí skleníkových plynů a další ekologické zátěže.
Velkým hitem posledních let jsou obnovitelné zdroje energie. Nakolik mohou ony pomoci?
Samozřejmě je vnímáme, ale pro naše potřeby je jejich přínos minimální. Z hlediska velikostí ploch střech kotelen je využitelnost fotovoltaiky s ohledem na návratnost investice zanedbatelná a neměla by pozitivní přínos, ale ani významné dopady na cenu tepla. Spíše se hodláme zaměřit na další rozšíření našich služeb.
Co hodláte nově poskytovat?
Dnes dodáváme jen teplo, ale v brzké době budeme rozšiřovat naše služby o správu a provoz kotelen třetích subjektů a dále pak o zámečnické, vodoinstalatérské a topenářské práce. Kdokoliv bude potřebovat, bude si nás moci objednat a naši pracovníci veškeré tyto služby provedou.
Foto: Archiv ZTS, NYKO MEDIA
Buďte první! Přidejte komentář