Po čtyřech letech v pozici místostarosty Žirovnice Radek Vopravil na podzim roku 2022 „povýšil“ do funkce starosty. V nové roli navázal na rozpracované projekty, na nichž se aktivně podílel už v předešlém volebním období. V uplynulých dvou letech se tak v Žirovnici dokončila rekonstrukce ulic Tyršova a Perky, oprava kanalizace na Husově náměstí, ale i vybudovaní nové komunikace s parkovacími místy na Sídlišti. Do dalších dvou let pak mají v třítisícovém městečku, které se v minulosti proslavilo výrobou perleťových knoflíků, řadu smělých plánů. Namátkou zvýšení kapacity pečovatelských domů, investice do bytového fondu, rekonstrukce školní kuchyně a tělocvičny či výstavbu nových bytů. V dlouhodobém horizontu pak v Žirovnici plánují investice do kempu Panistávka i zřízení víceúčelového hřiště v prostoru za hasičárnou. Radek Vopravil se ovšem chce zaměřit i na to, aby Žirovnice dál byla kulturním i sportovním městem, stejně jako na rozvoj již tak slušně fungujícího cestovního ruchu, k němuž město využívá především vlastnictví zámku. Více již v obsáhlém rozhovoru.
Dva roky jste starostou města Žirovnice. Jaké ty dva roky byly?
Naskočil jsem do rozjetého vlaku, asi jako všichni starostové, když začínají. Co se za ty dva roky povedlo? Dokončila se důležitá komunikace s parkovacími místy na Sídlišti. To byla stěžejní akce, s níž jsme začínali už v minulém v roce. Dále se dokončila oprava ulice Tyršova a pokračovalo se v projektech na opravy či rekonstrukce dalších komunikací. V letošním roce jsme ještě dokončili rekonstrukci ulice Perky a dokončila se rovněž oprava kanalizace. Ta byla poměrně velkorysá a trápila nás možná nejvíce, protože se týkala Husova náměstí a znamenala po všech stránkách velká omezení. Proto jsem rád, že se nám ji podařilo dodělat.
Už předchozí volební období jste působil na pozici místostarosty. Byl to svým způsobem plynulý přechod do nové role?
Určitě ano. Díky tomu, že jsem předtím čtyři roky vykonával funkci místostarosty, podílel jsem se na přípravě řady projektů. Docela podrobně jsem o nich věděl, takže to nebylo tak, že bych byl najednou hozený do vody. Spousta akcí už byla rozjetých.
Za nejdůležitější priority jednotlivých volebních období ve všech městech a obcích po celém Česku bývají považovány investice. Co jste si stanovili v Žirovnici pro léta 2022-2026 za nejdůležitější akce?
Jedním z klíčových témat je zvýšení kapacity pečovatelských domů. Od loňského roku se vyřizuje projektová dokumentace, díky níž vznikne nové křídlo současného domova, jemuž říkáme Penzion. To nabídne čtyřicítku nových bytů. Jedná se o velkou investici za 70 milionů korun. Vedle toho je plánovaná spousta investic do bytového fondu v průběhu celého čtyřletého období, protože vlastníme přes devadesát bytů. Každým rokem proto vynaložíme několik milionů do oprav domů a městských bytů. Důležité je také zásobování pitnou vodou. Už se nám podařilo dokončit čtvrtý městský vrt, k tomu máme i dva vodárenské rybníky. Kapacitně jsme zvýšili naše možnosti, navíc z vrtů máme k dispozici kvalitnější vodu.
Důležitou součástí života města je základní a mateřská škola. Jak probíhá vzájemná spolupráce?
Řekl bych, že spolupráce je velmi dobrá, v Žirovnici je velice kvalitní obsazení učitelů. Z naší strany se snažíme prostředí ve škole neustále zlepšovat, každý rok putují do budovy či areálu školy nemalé investice.
Co připravujete v tomto směru v nejbližší době?
Nyní chystáme rozsáhlou rekonstrukci školní kuchyně. To bude poměrně velká investice. Už máme připravenou projektovou dokumentaci, podali jsme žádost o dotaci z Operačního programu Životní prostředí z výzvy Energetické úspory ve veřejné infrastruktuře a je velká pravděpodobnost, že budeme úspěšní. Tato akce by měla vyjít na 14 milionů korun, čtyřicet procent z této částky by ale měla tvořit zmíněná dotace.
Prý se plánuje také vylepšení školní tělocvičny?
Ano, to mohu potvrdit. Tělocvična školy už potřebuje rekonstrukci, navíc bychom ji chtěli více otevřít veřejnosti. To kvůli tomu, že městská sportovní hala je pořádně nabitá, proto bychom chtěli více cvičenců pustit i do tělocvičny. To ale bez její opravy nepůjde. Připravena je rovněž rekonstrukce školních šaten, včetně nových podlah, ale i spousta dalších věcí. Rád bych v této souvislosti zmínil ještě jednu důležitou věc.
Povídejte.
V Žirovnici máme společný komplex školy i školky, což vnímám velice pozitivně. Školkové děti, mohu-li je takto nazvat, díky tomu už v nízkém věku vnímají i školní prostředí.
Co je podle vás klíčové pro udržení kvality vzdělávání v Žirovnici?
Myslím si, že máme kvalitní učitele, na velice dobré úrovni. Navíc je ve škole stabilní personál, neprobíhá v něm velká fluktuace, což je za mě také příznivá zpráva.
Nového ředitele má základní umělecká škola. Jaké jste před něj postavili úkoly?
Novým ředitelem se stal po výběrovém řízení Kamil Brož, který dostal od svého srpnového nástupu do funkce jasný úkol. Ten se týkal personálního zajištění činnosti školy. A musím s potěšením konstatovat, že ten se mu podařilo splnit. Máme nyní spoustu nových učitelů, dokonce se podařilo otevřít i nové obory, takže v nabídce je v hudební sekci i obor žesťových nástrojů, což tu dříve nebývalo. Druhým úkolem bylo pokračování velké spolupráce s městem, i ten se daří bez problémů naplňovat.
Častou bolestí řady českých měst je úbytek převážně mladých lidí, kteří se, především po studiích na vysoké škole, často do rodného města už nevrátí. Jak si, řekněme v demografickém vývoji, stojí Žirovnice?
Jsme na tom zřejmě podobně jako ostatní města, i když meziročně teď zaznamenáváme pozitivní posun. Počet obyvatel Žirovnice se zvýšil. Snažíme se ve městě mladé držet tím, že jsme začali s bytovým družstvem výstavbu nových bytů. Díky tomu bychom měli mít pro případné mladé uchazeče o práci ve městě také bydlení pro ně. My jsme v tomto směru docela specifičtí tím, že v Žirovnici je silný průmysl. Máme tu opravdu hodně firem. Tím pádem i dostatek pracovních nabídek a řekl bych, že jsou tu rovněž zajímavé mzdy.
Považujete tedy Žirovnici za atraktivní místo pro život? Určitě ano.
Myslím, že jsme atraktivním městem, které má zajištěný i slušný pozitivní rozvoj do budoucích let. Možná také proto se k nám snaží dostat další firmy. Jejich zájem považuji za potvrzení mých předešlých slov.
Přejděme k dalším součástem života města. Zaujalo mě, jak bohatý je jeho každoroční kulturní program. Nakolik se na něm podílí jednotlivé organizace ve městě?
Řadu těch akcí si pořádají samotné spolky, my jako město, jim k tomu přidáváme materiální pomoc, někdy i finanční. Myslím si a těší mě, že tu máme opravdu aktivní spolky. Snažíme se jim maximálně pomáhat. Na podzim tu proběhla úspěšná drakiáda, jezdecký oddíl pořádá finále poháru Vysočiny, máme tu aktivní hasiče, kteří pořádají řadu soutěží. Fotbalisté organizují tradiční Perleťový pohár, což je nejstarší fotbalový pohár v Česku. Je toho skutečně hodně, mohl bych jmenovat i spoustu dalších.
Město Žirovnice vlastní zámek, který je rovněž chráněnou kulturní památkou. Kromě prohlídek jednotlivých expozic či možnosti mít v jeho areálu svatbu, co dalšího mohou občané města, ale i řadoví turisté využít?
Pokud jde o zámek, asi nejznámější a nejatraktivnější z pohledu historie jsou fresky z 15. století, které jsou skutečně unikátní. Na letošní rok připadalo jedno důležité výročí z historie zámku, protože to bylo přesně šedesát let od jeho vyhoření. A jak už to tak bývá, zrovna tady platilo pořekadlo, že všechno zlé bývá občas i k něčemu dobré. Podle mě totiž ten požár byl pro něj v podstatě záchranou. Zámek se totiž postupně kompletně opravil, řada rekonstrukcí probíhá skoro až dodnes, ale už je v podstatě celý opravený. Určitě bych upozornil i na další části zámku, třeba areál pivovaru nebo expozici ve špýcharu. Navíc je zde velký kulturní sál, v němž se každý rok uskuteční řada koncertů. A už několik docela známých jmen z hudební branže přiznalo, že má perfektní akustiku.
Plánuje se v budoucnu nějaká větší rekonstrukce či vylepšení zázemí zámku?
Právě připravujeme rekonstrukci veřejného sociálního zařízení. Současně probíhají nátěry oken, ale to je takový věčný boj, protože v tak velkém areálu a množství budov je oken velké množství. Postupně se opravují i fasády, protože ty se musí pravidelně obnovovat. Nechali jsme nově natřít střechu, která tedy prošla také určitým vylepšením, ale čekají nás i další investice na opravách střech jednotlivých částí.
Je vlastnictví zámku pro město spíše výhodou, nebo naopak zátěží, myslím hlavně ve finanční rovině?
Udržování zámku samozřejmě město každý rok něco stojí, ale ty následné výhody vynaložené peníze několikanásobně vrátí. Nelze všechno počítat jen na peníze. Rozhodně se jedná o náš velký kulturní stánek, kde se každoročně pořádá spousta akcí, je to pomyslné centrum a chlouba města, kterou rádi všude vystavujeme a honosíme se jí. Navíc má zámek v Žirovnici jednu velkou zajímavost, možná unikátní, kterou je trojúhelníkové nádvoří. Myslím, že podobných zámků asi v republice moc nebude. I za to jsme rádi.
Pomalu se nám chýlí ke konci kalendářní rok 2024. Na jakou akci v jeho závěru byste upozornil nebo i pozval?
Stoprocentně na tradiční rozsvícení vánočního stromu 1. prosince, právě na zámku. Budou zde trhy, dětská představení, v 17 hodin společně s občany rozsvítíme stromek a přitom zahrají a zazpívají žáci ze základní umělecké školy. Jak jsem již naznačil, pořádá se tato akce už několik let a je pokaždé hojně navštěvovaná. Pro občany města je to jakýsi pomyslný začátek adventu a Vánoc.
Dozajista největší akcí příštího roku budou opět květnové Slavnosti města Žirovnice. Můžete už prozradit nástin dalšího ročníku?
Nejprve bych rád zmínil, že předchozích dvacet let se v Žirovnici v květnu konaly Slavnosti žirovnického jednorožce. Při nich celý zámecký areál vždy ožil rejem šašků, kejklířů, plivačů ohně, akrobatů na chůdách i šikovných žonglérů. Atmosféra této akce byla dokreslena vystoupením gotické hudby i tanců. Své předvedli i sokolníci se svými dravci, nechyběla ani šermířská vystoupení. Letos poprvé jsme se rozhodli pro změnu a uspořádali jsme Slavnosti města Žirovnice.
To je svým charakterem trošku jiná akce?
Jiná je už tím, že se uskutečnila na pouťovém parkovišti, kde se postavilo pódium pro vystoupení jednotlivých kapel. Na celý den pak bylo zajištěné vystoupení velkého množství hudebních skupin a myslím, že letos se premiérový ročník slavností hodně povedl. Hojná účast o tom určitě svědčila. Obsazení tvořily převážně místní kapely, které jsme doplnili o některé známější, podobně to máme v plánu i pro příští ročník. K tomu byl na Pivovarské ulici doprovodný MINT Market, což jsou trhy se svěží módou, šperky, designem a delikatesami. Jedná se o hodně známé trhy a Žirovnice letos byla prvním menším městem, kde se uskutečnily. Stejné to bude i příští rok.
Co bude se Slavnostmi žirovnického jednorožce?
Jednorožce jsme prozatím opustili. To ale neznamená, že se k němu v budoucnu nemůže město vrátit. V tuhle chvíli nám ovšem přijde, že se lidé chtějí spíše více nezávazně pobavit.
Žirovnice = město perleti. Platí toto spojení i v 21. století?
Společnost Knoflíkářský průmysl v omezeném množství knoflíky stále vyrábí, ve zrekonstruovaných prostorách pivovaru máme muzeum knoflíků Expozice perleti, které jsme věnovali výrobě z perleti. Je velice zajímavé a hojně navštěvované, takže odpověď na vaši otázku za mě zní, že ano, stále toto spojení platí. Navíc zbytky perleti vidíme po městě pokaždé, když se kopne do země, protože dříve se odpad z ní běžně zavážel do výkopů. Pro návštěvníky města je i toto poměrně raritní zajímavost.
V letošním roce se město rozhodlo začít provozovat ve své režii kemp Panistávka – Žirovnice. Jaké důvody vás k tomuto kroku vedly?
Pozemky i rybníky už předtím městu patřily, v pronájmu je měl Svazarm, jemuž pro změnu patřily budovy. Rozhodli jsme se, že je od nich odkoupíme a budeme si kemp provozovat sami, abychom zvýšili cestovní ruch pro město.
Jaká byla první sezona?
Sezóna byla dobrá a nad naše očekávaní. A do budoucna bude třeba spousta investic, abychom kemp zmodernizovali a dostali ho na úroveň 21. století. Letos jsme vybudovali nová sociální zařízení, v příštím roce přibude několik úplně nových chat. Je to běh na dlouhou trať, velice dlouhou, bude to i finančně náročné. Ale já věřím, že městu se to vrátí tím, že to přispěje ke zvýšení turistického ruchu i věcí s tím spojených.
Vynechat nemůžeme ani sportovní kroužky v Žirovnici, kterých není málo a sklízí slušné úspěchy…
Máme tu několik oddílů, některé hrají i ligové soutěže, tedy na velice dobré úrovni. Žirovnice byla vždy kulturním i sportovním městem, proto jsem moc rád, že v této tradici se dál pokračuje.
Jak moc je město podporuje, ať už v rovině finanční, ale také co se vylepšování jejich zázemí týká?
Máme vypsanou grantovou politiku, kdy dáváme možnost dosáhnout na příspěvky sportovním, ale i dalším organizacím. Co se týká jejich zázemí, vesměs všechny působí v našich budovách a zařízeních, fotbalisté hrají na městském stadionu. Každý rok se snažíme něco vylepšit, třeba v minulých letech proběhla zrovna na fotbalovém stadionu významná rekonstrukce dalších kabin, které jsou určené výhradně pro mladé fotbalisty. Kuželkáři dostali před léty významné investice do dráhy, dlouho připravované je zřízení víceúčelového sportoviště za hasičárnou, které by mělo sloužit nejen hasičům, ale i dalším sportovcům.
Můžete být konkrétnější, jak bude vypadat?
Částku ještě nevíme, protože jsme teprve ve fázi příprav, ale celá výstavba by měla být financována z dotací. Za důležité považuji, že tam vznikne tartanová stometrová dráha, která v Žirovnici dosud chybí, ta bude důležitá pro přípravu atletů, ale i hasičů. Zčásti pak bude v areálu i povrch na soutěžní útok hasičů. Jelikož terén je na tom místě do kopce, musí se odtěžit velké množství zeminy a místo srovnat, to bude asi největší položka v rámci financování zřízení areálu. Vznikne tu i hřiště na menší sporty s umělým povrchem, třeba na venkovní basketbal či volejbal.
k už jste sám zmínil, v Jak už jste sám zmínil, v jezdectví se v jezdectví se v Žirovnici každým rokem koná finále skokového poháru Vysočiny. Asi vás musí těšit, že se koná právě u těšit, že se koná právě u vás a ne v jiných větších městech na Vysočině?
Myslím, že je to dané tím, že tu je pokaždé připravené slušné zázemí, divácké návštěvy jsou pokaždé skvělé. A hlavně je tu dlouhá tradice, jedna z nejstarších v Česku, která trvá už bezmála šedesát let. Jsou vytvořené všechny podmínky k tomu, aby zde finále poháru dál pokračovalo.
Fotbalisté v červnu po řadě let sestoupili z nejvyšší krajské soutěže. Sledoval jste jejich marný boj o záchranu a jak moc vás mrzel?
Samozřejmě mě to svým způsobem mrzelo. Myslím si ale, že i I. A třída, dnes tedy už nově nazývaná 6. ligou, je dobrou soutěží. Kluci nyní mají slušné výsledky, vítězí, takže nikde není psané, že se nemohou o patro výš brzy vrátit. Fotbal má v Žirovnici dlouhou tradici, navíc tu máme několik slavných odchovanců. V první řadě Jarda Drobný, který chytal řadu sezon v německé Bundeslize a nyní je trenérem juniorských gólmanů ve slavném Bayernu Mnichov. Dál bych zmínil Standu Marka, který pracuje jako správce stadionu Dynama České Budějovice a pak také Leoš Mitas, prvoligový mistr v dresu Slavie Praha z roku 1996.
Zřejmě nejslavnější rodačkou Žirovnice je ovšem slavná česká herečka Iva Janžurová. V září měl právě v jejím rodném městě premiéru dokumentární film Janžurka, který se, mimo jiné, věnoval i jejímu rodišti. Můžete popsat okolnosti tohoto projektu i vaše vzpomínky na zmíněnou premiéru?
Kontakt mezi paní Janžurovou a jejím rodným městem se uskutečnil po dlouhých letech. Byli jsme od autorů filmu osloveni, zda bychom jeho vznik finančně nepodpořili. Jako město jsme se toho chopili, je to přece jenom velké jméno a tím se ty pomyslné ledy prolomily. Slavnostní premiéra byla moc pěkná, sama paní Janžurová ji velice kladně hodnotila. Musím říci, že je to i přes své velké úspěchy milá a skromná dáma. Prožili jsme perfektní večer. Díky tomu se také více zdržela ve svém rodišti.
Buďte první! Přidejte komentář