Dentální hygiena není jen o zářivém úsměvu – pravidelná péče o ústní dutinu může mít zásadní vliv na naše celkové zdraví. Zubní lékařka a paradentoložka Sylvie Konečná vysvětluje, kdy je ideální čas s dentální hygienou začít, jak probíhá první návštěva i jak souvisí stav našich zubů se zdravím.
Kdy by měl pacient poprvé absolvovat dentální hygienu?
Není stanoveno přesné věkové doporučení – dentální hygienu lze začít v jakémkoli věku. Čím dříve, tím lépe. Pravidelné návštěvy dentální hygieny umožňují včasnou detekci potenciálních problémů, které lze lépe řešit v rané fázi a pomůže klientům ušetřit čas a peníze, které by jinak museli věnovat nákladným zubním zákrokům. U dětí je hygiena vhodná, pokud rodiče nestačí na důkladné čištění jejich zubů, ale není to nutné pravidlo. Prakticky každý, kdo chce správně pečovat o své zuby, je na dentální hygieně vítán. Význam má i v pozdějším věku, protože správná péče o zuby napomáhá zachovat přirozené zuby co nejdéle, což je zásadní pro plnohodnotné stravování a celkovou kvalitu života.
Často se hovoří o vlivu dentální hygieny na celkové zdraví. Můžete přiblížit, jak pravidelná péče o zuby ovlivňuje zdraví těla jako celku?
Pravidelné návštěvy u zubaře a dentální hygieny pomáhají udržovat ústa zdravá a snižují počet bakterií, které se mohou dostat do krevního oběhu a způsobit zdravotní komplikace. Dentální hygiena pomáhá předcházet chronickým onemocněním, jako je parodontitida, která může mít dopad na celkové zdraví a být spojena s dalšími zdravotními problémy například cukrovkou nebo srdečními onemocněními.
Jak probíhá první návštěva dentální hygieny ve vaší ordinaci?
Nejprve se pacient seznámí s průběhem ošetření. Poté následuje odstranění zubního kamene ultrazvukem a dočištění kyretami. Pokračuje se depurací, kde dochází k odstranění pigmentací, které se tvoří ze stravy, pití anebo kouření. Následuje pískování, což je intenzivnější čištění, a fluoridace na prevenci proti kazu a posílení zubů. Klientovi také na míru změříme mezizubní kartáčky a doporučíme správnou techniku čištění, kterou s ním nacvičíme. Po domluvě s hygienistkou nebo na doporučení zubního lékaře se určuje další termín kontroly.
Přijímáte nové klienty i na dentální hygienu? Jaké jsou ceny za toto ošetření a je možné uplatnit příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Zatímco do klasické ordinace z důvodu plné kapacity nové pacienty nepřibíráme, u dentální hygieny máme stále volné termíny s krátkou čekací dobou a v lednu navíc otevřeme druhou ordinaci. Ceny držíme nízké, snažíme se být dostupní široké veřejnosti. Pro neregistrované klienty je vstupní prohlídka za 1600 Kč, kontrolní pak od 800 do 1400 Kč dle množství zubního kamene a pigmentu. Jednou ročně lze čerpat příspěvek od zdravotní pojišťovny, většinou se jedná o 500 až 1000 Kč. Klient se musí informovat u své pojišťovny.
Kromě dentální hygieny nabízíte také bělení zubů, a to ordinační nebo domácí. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Bělení zubů je estetická procedura, která zlepšuje vzhled zubů zabarvených čajem, kávou, červeným vínem nebo kouřením. Ordinační bělení probíhá v ordinaci přibližně hodinu, kdy se aplikuje tekutý kofferdam jako ochrana dásní a na zuby se aplikuje koncentrovanější gel, který není volně prodejný. Lze kombinovat ordinační bělení s domácím bělením. Domácí bělení zahrnuje výrobu silikonových dlah, do kterých si pacient doma aplikuje gel, a bělení pak probíhá přes noc. Výdrž bělení závisí na genetice a stravě.
Pro některé lidi může být návštěva zubaře nebo dentální hygieny stresující. Jak se snažíte pacientům návštěvu ordinace co nejvíce zpříjemnit?
U nás se zaměřujeme na komunikaci. Na začátku návštěvy každému vše podrobně vysvětlíme, dbáme na osobní přístup, vládne u nás uvolněná, rodinná atmosféra. Máme krásné, nově zrekonstruované prostory, pohodlná křesla a moderní vybavení. Našim cílem je, aby se u nás klient cítil co nejlépe a těšil se na další návštěvu. Před návštěvou doporučuji navštívit naše stránky – www.zubni-ivancice.cz – kde je vše popsáno včetně možností objednání.
Buďte první! Přidejte komentář