Už skoro 25 let se Vladislava Janáčková věnuje finančnímu poradenství. Díky bohatým zkušenostem doporučuje začít s finanční gramotností už od dětských let. „Mladé lidi je potřeba připravovat co nejdříve,“ potvrdila v rozhovoru.
Jak jste se k profesi finanční poradkyně dostala?
Moje první zaměstnání bylo na poště v Hlinsku, kde jsem se poprvé dostala k práci s penězi, byť byla samozřejmě trošku jiná. Poté jsem odešla na mateřskou dovolenou. Když byly synovi tři roky, začala jsem přemýšlet, co budu dělat dál a čím dál víc mě zajímala práce finančního poradce. Do původní práce nebyl návrat možný.
Co bylo hlavním důvodem?
Hlavním důvodem byla pracovní doba, která neodpovídala potřebám dětí. Proto jsem chtěla jít svou vlastní cestou a rozhodla se pro finanční sféru. Nabízela mi časovou nezávislost a posunula mě zcela jinam i po profesní stránce. Začala jsem tak pracovat pro největší stavební spořitelnu v Česku.
Předpokládám, že za to bezmála čtvrtstoletí se tento obor, ostatně asi jako všechny ostatní, výrazně proměnil. V čem nejvíce?
Na začátku byla tato práce vlastně jen o tom, že se uzavíraly smlouvy na spoření. Pár z nás zprostředkovávalo ještě navíc úvěry. Postupem času ale nabídka služeb neuvěřitelně narůstala. Dnes už nestačí ke klientovi přijít a nabízet mu jeden produkt, v současné době se nabízí celá škála produktů. Vždy se vychází z potřeb klienta. Spoření, úvěry, pojištění, investice a další. Je to úplně někde jinde.
Co bylo příčinou takového rozšíření portfolia nabídky finančních služeb?
Nabídka se rozšířila v podstatě přirozeným vývojem. Velká část české společnosti dříve vůbec nepřemýšlela nad tím, jak s financemi nakládat. Proto se nabídka finančního poradenství tolik rozrostla. Když to řeknu ve stručnosti, je důležité, abychom klientům ukázali možnosti, jak s penězi pracovat. Že je dobré je mít rozložené na více místech v souvislosti s tím, jaké s nimi mají krátkodobé, střednědobé, ale i dlouhodobé plány. V této souvislosti bych ráda zdůraznila jednu důležitou věc.
Povídejte.
Je důležité, bavit se s rodiči o tom, že je potřeba pomáhat dětem s nastartováním jejich budoucích možností, například ohledně výhodnějších podmínek pro získání hypotéky v dospělosti. Jinak řečeno, pomoci jim vytvářet bankovní historii. Představa, že mladý člověk přijde do banky a ta mu s radostí půjčí peníze, je mylná. Takový klient neuspěje vůbec, nebo dostane daleko méně peněz, než si přál. Naopak klient, který díky rodičům nebo své vlastní aktivitě historii v bance má, má daleko větší důvěru a tím i šanci získat daleko víc peněz.
Říkáte připravovat už od dětství. V kolika letech a jakým způsobem?
Bylo by skvělé, kdyby se finanční gramotnost vyučovala na školách. To by bylo velké plus. Podle mého názoru a zkušeností je ideální věk, kdy začít, okolo druhé až třetí třídy.
Tak brzy? Očekával bych spíše až někdy na konci druhého stupně základní školy. Ve věku, o němž mluvíte, jsou už děti o level jinde. Proč jim nedat důvěru a proč důležitost zodpovědného nakládání s penězi nevštěpovat už dříve?
Říkáme rodičům, ať dětem založí účet a dají jim kapesné tam, to úplně postačí. Ale už na něm jejich ratolesti uvidí, že jim tam díky úrokům nějaké peníze přibývají. Nebo jiný příklad. Pokud dám dítěti na školní výlet hotové peníze, s jistotou je všechny utratí. Když ale s sebou bude mít jen kreditní kartu, na níž má třeba pět stovek, určitě si rozmyslí, zda utratí vše. Zvlášť, pokud už vidí, že tam peníze přibývají. Navíc i rodiče mají kontrolu, za co utrácejí.
Zmínila jste finanční gramotnost Čechů. Jaká je v tomto směru vaše zkušenost?
Dnes už je to mnohem lepší než v minulosti. Je velký rozdíl mezi staršími lidmi a mladými. Ti starší jsou více konzervativnější, což jsou i české banky. Naopak mladí hodně slyší na svět kryptoměn a akcií, vyhledávají úplně jinou formu ukládání peněz či spoření než předchozí generace. Toto chování je v pořádku, jen je potřeba si důkladně promyslet, na co a na jak dlouho si peníze odkládám.
Co je na práci finančního poradce nejdůležitější?
Důvěra. Ta se buduje dlouhodobou spoluprací. Jinak se pracuje s člověkem, který za vámi chodí dvacet let a už o něm něco víte, než s tím, který přijde do kanceláře s jednorázovou věcí.
Co byste na závěr poradila těm, kteří uvažují, co s financemi?
Prvním doporučením je zodpovědnost, tím druhým pak diverzifikovat, tedy nenechávat peníze pouze na jednom místě. Stačí jen vzpomenout na nedávný případ Sberbank, kde vím, že stále ještě nemají všichni klienti své peníze vyplacené. Doporučuji všem peníze rozkládat i z důvodu bezpečnosti. Pokud se někde ocitnete v problémech, máte jistotu, že nezůstanete bez prostředků.
Buďte první! Přidejte komentář