Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Historie kamenického pivovaru

Rozhovor s Milanem Houškou.

Můžete nám povědět o historii tohoto pivovaru?

Historie vaření piva v Kamenici nad Lipou sahá do období 14. a 15. století, kde pivo vařili především v měšťané v malých ,, domácích“ pivovarech. V roce 1623 koupil kamenické panství Jindřich Paradys z Escheide, který odebral měšťanům právo várečné a nechal před zámkem postavit první panský pivovar, který se datuje k letům 1636 – 1638. Jednalo se o předchůdce dnešního pivovaru.

Kamenický pivovar v následujících staletích prošel několika přestavbami, z nichž ta největší a nejrozsáhlejší se datuje k letům 1861-1863, kterou provedl tehdejší majitel kamenického panství baron Jakub Rudolf Geymüller. Jednalo se o přestavbu pivovaru, který měl v budoucnu produkovat až 30.000 hektolitrů piva.

. Na toto množství se bohužel nikdy kamenický pivovar nedostal, největšího výstavu dosáhl v roce 1889, kdy překročil hranici 12.500 hektolitrů. Bylo to dáno nejenom logistickými možnostmi 19. století, ale i skutečností, že v okruhu 20. kilometrů bylo velké množství pivovarů různých velikostí.

Období 20. století bylo pro kamenický pivovar klíčové, úspěšně přečkal obě světové války, hospodářskou krizi. Osudným byl pro něho rok 1945, kdy na základě Benešových dekretů, došlo k vyvlastnění celého kamenického panství, včetně pivovaru, který přešel pod národní správu a na podzim roku 1947 došlo k jeho uzavření. V druhé polovině 20. století došlo k několika necitelným stavebním úpravám a v prostoru pivovaru, byl velkosklad Jednoty, ovoce a zeleniny.

Dne 25.4.2016 kamenický pivovar zakoupila společnost Pivovar Kamenice s.r.o., se záměrem opravit a obnovit provoz pivovaru. Během léta byl společně s architekty z Ota ateliéru vytvořen projekt obnovy kamenického pivovaru, který byl zrealizován v průběhu roku 2017 a který vrátit kamenickému pivovaru podobu po poslední velké přestavbě z let 1861-63. 

A jak vypadá současnost pivovaru?

Novodobý historie kamenického pivovaru se začala psát 28.10.2017, kdy jsme si dali za cíl v co nejkratší době dosáhnout výstavu, který si naplánoval minulý vlastník pivovaru v 19.století a to je 30.000 hektolitrů piva. Nebýt dvou covidových let a následné energetické krize, která mírně nabourala naše plány, tak jsme tohoto výsledku již dosáhli. V letošním roce chceme atakovat 25.000 hektolitrů prodaného piva a v příštím roce se co nejvíce přiblížit hranici 30. tisíc hektolitrů

Jaká piva se tu vaří?

Naše portfolio se skládá ze stálého sortimentu, kterým je světlá výčepní 10°, světlé ležáky 11° a12°, polotmavá 13°, Tmavá 12, speciály IPA 15°a New Zealand pale ale 12°. Dalším segmentem portfolia jsou pivní speciály, které se vaří podle sezóny. Přes léto je hodně populární kamenická Vosma, lehké letní pivo, které ocení především cyklisté. Dále je to APA 10 a různé druhy ,, kyseláčů“. Na zimní sezónu se připravují piva s vyšším obsahem alkoholu, jako je Bock 16, Stout 15, Rye IPA 14, Weizen 13 a další.

Letos jsme uvařili i Sportovní 12, kterou jsme prezentovali v Paříži v Českém olympijském domě v rámci olympijských her.

Co připravujete na letošní vánoce?

Hlavním tahákem letošních vánoc bude náš adventní pivní kalendář, který bude obsahovat 12 druhů piva v plechovkách, po dvou kusech, včetně vánočního speciálu. Ne méně populární, je vaření piva se sládkem, jedná se o jednodenní kurz vaření piva, pod dohledem zkušeného sládka, kde se zájemci dozvědí vše o procesu vaření piva. Dále pro firmy připravujeme dárková balení našich piv, kde společně s naším grafikem si mohou vytvořit svoje firemní etikety a potěšit tím před vánoci své zákazníky, nebo spolupracovníky. V neposlední řadě je možné zakoupit poukázky do pivnice, jako dárek pro své blízké a přátele.  

Je možné koupit kamenické pivo i v zahraničí?

Velmi dobré zastoupení máme na Slovensku a v Itálii. Potomci rodu Geymüllerů (vlastnící kamenického panství a pivovaru do roku 1945), nás zastupují v Rakousku. V loňském roce se nám podařilo expandovat do Švédska a letos do Finska. I přes různé formy prohibice, jsou tyto severské země pro nás velmi perspektivní. V současné době začínáme s vývozem do Polska a Německa. Obě tyto země jsou pro vývoz piva velmi specifické a dostat se na tyto trhy stojí velké úsilí. V podstatě, bez silného partnera, jak Německu, tak Polsku nemáte zde šanci uspět. Nehledě na to, že nám zde dělají medvědí službu velké  České pivovary, které prodávají svá piva na těchto trzích s výraznou slevou.

Součástí pivovaru je i restaurace a pergola, jak se daří v tomto oboru?

V letošním roce jsme postavili novou pergolu, která nahradila pivovarský stan, který nám zde doposud sloužil, jako venkovní pergola. Tím došlo na navýšení kapacity, téměř na 150 míst k sezení a především zvýšení pohodlí pro naše zákazníky. Platí zde stejně jako u pivovaru, že po covidových letech byla loňská a letošní sezóna výborná. Snažíme se nabízet výbornou českou kuchyni, společně s kvalitním pivem. 

Rozhovor je součástí magazínu o Kamenici nad Lipou, který si můžete přečíst zde

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *