Jindřichohradecká firma GEODET HEGER pod vedením Miloše Hegera se za více než 12 let na trhu etablovala jako spolehlivý partner v oblasti geodetických prací. Nyní se soustředí na rozvoj digitálních technologií jako je 3D skenování a využití UAV – dronu. Další novinkou v oboru je i Digitální technická mapa České republiky. V rozhovoru se dozvíte, jak nové legislativní změny firmu ovlivnily, co ji přimělo k rebrandingu, a jaké jsou její plány do budoucna.
Mohl byste popsat, kdo jsou vaši typičtí zákazníci?
Naši zákazníci jsou velmi různorodí a zahrnují jednotlivce, stavební firmy i státní správu. Pro jednotlivce a obce například zaměřujeme pozemky a stavby pro zápis změn do katastru nemovitostí v podobě geometrických plánů. Dále pro ně zajišťujeme vytyčování vlastnických hranic. Další skupinou našich zákazníků jsou projekční kanceláře, pro které připravujeme mapové podklady pro jejich projekty. Spolupracujeme také se stavebními firmami, pro které provádíme geodetické práce na stavbách různých typů, jako např. výstavba budov, vodovodů, kanalizací a silničních staveb, jako jsou mosty, silnice nebo rekonstrukce náměstí a ulic.
Které z vašich služeb považujete za nejdůležitější pro současný trh?
V současnosti vidíme velký rozvoj v oblasti 3D zobrazení prostoru, kde využíváme metodu laserového skenování, leteckého snímkování pomocí dronu, globálních satelitních systémů a robotického měření. Díky tomu dokážeme převádět skutečné prostředí do digitálních modelů, map a naopak. Tyto technologie jsou velmi efektivní a posunuly náš obor do jednoho z technologicky nejmodernějších odvětví stavebnictví.
Nová legislativa přinesla změny v oblasti dokumentace ke kolaudaci staveb. Jak se tyto změny dotkly vaší práce?
Od 1. července 2024 platí nové požadavky, které se týkají jak vlastníků inženýrských sítí, tak všech stavebníků. Jde o povinnost zákresu sítí a nových staveb do Digitální technické mapy kraje (zkratkou DTM ČR). Kromě geometrického plánu, musí stavebník při kolaudaci doložit i tzv. Identifikátor záznamu o zanesení stavby do DTM ČR. Tyto změny pro nás znamenaly investice do nového softwaru a zaškolení pracovníků, ale díky tomu jsme schopni obě dokumentace staveb stavebníkovi zpracovat. Digitální technická mapa slouží státu, stavebníkům, projektantům a vlastníkům inženýrských sítí k jednotnému zákresu polohy a výšky všech staveb a inženýrských sítí. Kdokoliv si může přes veřejný portál Digitální mapy veřejné správy nalézt svou nemovitost a podívat se, kde vedou jednotlivé sítě, jako vodovod, kanalizace, elektrické vedení, datový kabel apod.
Nedávno jste představili nové logo a webové stránky. Co vás vedlo k této změně?
Původní webové stránky už byly zastaralé a neodpovídaly našim potřebám. Proto jsme se rozhodli pro modernizaci, abychom se mohli prezentovat profesionálněji. Na nových webových stránkách detailně popisujeme všechny naše služby a doplnili jsme tam i reference z některých našich významných projektů, na kterých jsme za 12 let naší činnosti pracovali. Nové stránky budou spuštěny v nejbližších dnech a s nimi i naše nové logo. To je postaveno na prvku písmena „H“, které bylo přetvořeno do symbolu připomínajícího plus. Toto odkazuje na výhody, které našim klientům nabízíme, a zároveň odkazuje na nitkový kříž používaný v dalekohledech geodetických přístrojů.
A vaše plány do budoucna?
Naším cílem je dále rozšiřovat tým a více se zaměřit na digitální technickou mapu. Rádi bychom se stali správci těchto map pro obce, které jsou vlastníky inženýrských sítí. Obce mohou mít vlastního zaměstnance ke správě těchto dat, ale my jim chceme nabídnout možnost, že tuto agendu převezmeme a budeme se o správu inženýrských sítí starat za ně.
Buďte první! Přidejte komentář