Když Jana Heřmanová v roce 1984 přijala nabídku založit a vést tehdejší Městský dům pionýrů a mládeže v Ivančicích, sotva tušila, co všechno tím započne. Dnes, po čtyřiceti letech, vede Horizont – středisko volného času Ivančice s více než stovkou zájmových kroužků a desítkami zaměstnanců, kteří pomáhají vytvářet bohatý program pro všechny věkové skupiny. V rozhovoru se ohlíží za klíčovými milníky, reflektuje proměny střediska a dává nahlédnout do plánů pro budoucnost.
Jaké byly Vaše začátky v roce 1984, kdy jste přijala nabídku vést tehdejší Městský dům pionýrů a mládeže?
Pracovala jsem jako vychovatelka ve škole pro neslyšící v Ivančicích. Zároveň jsem byla aktivní v pionýru. Dostala jsem nabídku vést Městský dům pionýrů a mládeže a od 1. září 1984 jsem začala všechno připravovat. 20. prosince 1984 jsme dům slavnostně otevřeli. Začínala jsem sama, jako jediný pracovník, a s pomocí dobrovolníků jsme spustili 10 kroužků. První plakáty jsem psala ručně a sama je roznášela po Ivančicích. V roce 1985 jsem přijala prvního kolegu. Zpočátku jsme organizovali kroužky, jednorázové akce a první letní tábory.
Co pro Vás bylo v prvních letech nejtěžší?
Jak jste si poradila s organizací, když jste na vše byla sama? Na začátku bylo spousta věcí, které bylo třeba zařídit, včetně organizace činností a nastavení celé agendy. Měla jsem ale kolem sebe rodinu, přátele, postupně pracovníky, kteří mi pomáhali, a nabírali jsme další externí pracovníky. Díky tomu jsme vybudovali základy, na kterých stojíme dodnes.
Od začátku fungování Horizontu uplynulo 40 let. Jaké jsou podle Vás nejdůležitější milníky v jeho historii?
Určitě to bylo několikeré stěhování. Neustále jsem hledala větší prostory, až se nám v roce 2013 podařilo vše sjednotit pod jednu střechu. Změny přišly i po roce 1989. Dalším milníkem byl jezdecký oddíl Palma v letech 1991–2011, který byl finančně náročný, ale skvělý pro děti. Vznik Dětského centra v letech 1997–1998, které stále funguje, a zavedení klubů pro mladé a rozšíření příměstských táborů. V 90. letech se také rozjela Country skupina Virginia. Postupně jsme začlenili či rozšířili tvořivé aktivity, keramickou dílnu, informační centrum pro mládež, klub pro mládež, mezinárodní programy, mládežnický parlament, mediální studio, florbal, festivaly Bambiriáda a Bambifest, dále větší akce pro veřejnost – Pohádkový les, Maškarní karneva, které jsou dodnes. Velmi úspěšná je od roku 2011 streetdancová taneční skupina TAD CREW – také mistři světa. Je toho hodně, ale všechny tyto kroky Horizont formovaly. Jsme takovým komunitním centrem. Významnou úlohu plníme v oblasti prevence. Výborně spolupracujeme s Městem Ivančice, Jihomoravským krajem, mikroregionem, školami, firmami atd. Zapojujeme se do různých projektů.
Vaše organizace se od skromných začátků výrazně rozrostla – dnes máte 38 zaměstnanců a přes 130 zájmových kroužků. Jak se Vám podařilo udržet tak pestrou nabídku?
Především díky svému profesionálnímu týmu interních a externích pracovníků. Také přátelům, rodinám a známým. Máme i „odchovance“, kteří u nás vyrostli a rozhodli se tu pracovat. Naše práce je spíše poslání – je velmi časově náročná, musíme být schopni nabídnout atraktivní volnočasové aktivity i o víkendech, svátcích nebo během prázdnin. Reagovat na poptávku a trendy.
Proč jste změnili název na Horizont a co pro Vás znamená?
Název jsme změnili několikrát – Dům dětí a mládeže, v roce 2005 na Středisko volného času, abychom ukázali, že nejsme jen pro děti a mládež, ale pro všechny věkové generace. V roce 2013, při otevření nové budovy, jsme se rozhodli užívat název Horizont, protože jsme na horizontu města Ivančice. Tento název vnímáme jako symbol propojení, perspektivy a rozvoje. Od loňského roku nám název schválilo zastupitelstvo Jihomoravského kraje, takže název Horizont užíváme oficiálně. Jsme zařízení Jihomoravského kraje.
Jaký význam pro vás mělo stěhování do budovy bývalého internátu v roce 2013?
Bylo to klíčové, protože jsme sjednotili naše aktivity pod jednu střechu. Díky rekonstrukci jsme rozšířili kroužky, vzdělávací programy, klub nejen pro mládež, dětské centrum, dětské skupiny, polytechnické, mediální, digitální učebny, komunitní učebny a cvičebny. Máme komunitní sál na aktivity, setkávání, svatby, oslavy i divadelní představení. Dále 71 lůžek na ubytování a zázemí pro různé kurzy a semináře, včetně těch mezinárodních. Jsme jedním z mála středisek v republice, které poskytuje v jednom objektu takto široké spektrum služeb a vzdělávání. Vzdělávání, ubytování i stravování.
Jaké aspekty zohledňujete při plánování aktivit pro různé generace?
Díky našemu zázemí můžeme organizovat aktivity pro všechny generace a dělat i mezigenerační programy. Při tvorbě aktivit se řídíme tím, jaká je poptávka, jaké jsou potřeby účastníků, co je trendové. Důležitou roli mají i vedoucí a lektoři, materiál a podmínky.
Vaše centrum aktivně reagovalo na covid, situaci na Ukrajině i povodně. Jakou roli podle Vás hraje Horizont ve společenském dění?
Hned od začátku pandemie jsme šili roušky, vyráběli štíty a pořádali venkovní i on-line programy. V reakci na situaci na Ukrajině jsme poskytli ubytování matkám s dětmi. Naše komunitní centrum je i přes různé krize stále místem setkávání. Jsme tu pro každého, kdo potřebuje pomoc, chce smysluplně využít svůj volný čas nebo hledá prostor pro vlastní akce.
Vaše organizace spolupracuje i na mezinárodní úrovni. Jaké aktivity jste v této oblasti pořádali?
Od roku 2002 stále pořádáme mezinárodní kurzy, semináře a výměny mládeže v rámci programu Erasmus+ u nás. Ale i vyjíždíme do zahraničí. Naše projekty se uskutečnily v Portugalsku, Francii, Německu, Polsku a dalších zemích a jsme uznávaní i na ministerstvu školství. Od roku 2008 jsme také hostili 48 zahraničních dobrovolníků.
Máte kolem sebe rozsáhlý tým včetně 95 externistů. Jak budujete a udržujete svůj tým?
Klíčem je komunikace, motivace a jasně nastavený systém informací a porad. Důležitá je také podpora dobrých vztahů a přehled o všech aktivitách prostřednictvím sdílených dokumentů.
Po tolika letech v Horizontu – co Vás stále motivuje a inspiruje k práci s práci s dětmi, mládeží i seniory?
Hlavně to, že vidím, že naše práce má smysl a že o naše aktivity je zájem. Neustále přicházím s novými vizemi a cíli, což mě v práci posouvá. Ráda se podílím na lektorských činnostech po celé republice, kde sdílím zkušenosti a ukazuji, jak dělat volnočasové aktivity co nejlépe.
Jaké máte plány do budoucna a jak vidíte rozvoj Horizontu?
Chci udržet a zkvalitnit stávající programy a maximálně využít všechny naše prostory. Chci udržet svůj úžasný tým. Mou vizí je dokončit vnitřní rekonstrukci a také vytvořit venkovní areál s parkem a sportovní halou.
Máte nějakou vzpomínku z počátků, která Vás motivuje dodnes?
V roce 2012, když byly plošné konkurzy na vedoucí pracovníky, jsem musela bojovat o svou pozici. Tento zážitek mě natolik posílil, že mi dodnes dává energii a chuť se v práci stále zlepšovat.
Na jaké nejbližší akce se mohou lidé ve vašem středisku těšit?
Čeká nás vánoční tvoření, vánoční párty, taneční soutěž O taneční pohár Horizontu, klubový kvíz, Tříkrálové tvoření, zpívánky, Den a noc na Horizontu, maškarní karneval, otevřený keramický ateliér. Přehled všech našich aktivit je na našich webových stránkách www.svcivancice.cz, které stále aktualizujeme.
Kdyby se někomu vaše činnost zalíbila, může se k vám přidat?
Rádi přivítáme nové kolegy! Po celý rok zveřejňujeme inzeráty, hledáme externí pracovníky a vždy vítáme nové nápady nebo zájmové aktivity. Více informací je na našich webových stránkách nebo e-mailu info@svcivancice.cz.
Buďte první! Přidejte komentář