Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Borecký dvůr funguje jako sídlo ekologického zemědělství

Ekologické zemědělství BIOKOM CZ, Kompostárna Podyjí a Recyklační dvůr. Trojice firem, které spojuje jejich sídlo, jímž je Borecký dvůr v Dačicích. A pak také osoba majitele. Tím je Miloš Stejskal, který se před léty rozhodl pro provozování rodinného ekologického zemědělství. „Na obhospodařovaných pozemcích se zodpovědně a usilovně věnujeme zdraví a úrodnosti půdy, aby zdravá půda plodila zdravé potraviny,“ prozradil.

Historie Boreckého dvora je poměrně bohatá, sahá až do 19. století. Kdy jste se na ní začal podílet vy osobně?

V roce 2010, ale cesta k tomu byla poměrně dlouhá. Protože mám zřejmě zemědělství a podnikání v genech, přesvědčil jsem v roce 1992 jako patnáctiletý kluk své rodiče, abychom v rodném Chlumci obnovili původní soukromé hospodářství mých předků. Později jsme se s manželkou rozhodli hospodařit ekologicky a k tomu zajistit kvalitní organická hnojiva, pro což jsme ale potřebovali odpovídající prostory.

Proto jste koupili Borecký dvůr?

Ano, byl to pro nás začátek nové cesty. Za minulého režimu sloužil Borecký dvůr jako státní statky, byl tedy ve značně opotřebovaném a zchátralém stavu. Zřídili jsme zde kompostárnu, kde zpracováváme bioodpady ze širokého okolí na organické hnojivo a od roku 2012 jsme zpracovali přes 30 tisíc tun. Ty díky uvědomělým občanům, jež bioodpad třídí, neskončily na skládce, ale vrátily se zpět do půdy. V současnosti realizujeme projekt na její modernizaci a rozšíření. V letech 2020 až 2022 proběhla rekonstrukce většiny areálu dvora, všechny hospodářské budovy jsou opravené.

Která část ještě na rekonstrukci čeká?

Hlavní budova, která kdysi sloužila k ubytování pracovníků Boreckého dvora. Ta je stále ruinou, smysluplné využití pro ni ale hledáme. Nějaké cesty se ukazují, ale půjde o rozsáhlý projekt, který bude vyžadovat značné investice, aby byl podle mého očekávání.

Výsledkem vaší činnosti jsou bio produkty. O které se jedná?

Jedná se o bio komodity, které vyrábíme pro velkoobchod, v drtivé většině pro německý trh. Nemáme finální výrobek v malospotřebitelském balení. Naší vlajkovou lodí je mák, dále pěstujeme obiloviny, pšenici a oves, pak také hrách a sóju. Letos se po delší době vracíme k pěstování kmínu.

Hospodaříte na 330 hektarech půdy, jak jsou na ní jednotlivé komodity zastoupeny?

Ty typicky zemědělské plodiny, tedy obiloviny a luštěniny, tvoří přibližně polovinu výměry. A naše, řekněme, speciality, tedy mák, kmín a sója, jsou na zbylé polovině. Pro zúrodnění a odplevelení půdy zakládáme dvouleté jetelotrávy, které se pouze mulčují pro obohacení půdy o organickou hmotu.

Jakým způsobem funguje recyklační dvůr?

Záměr jeho zřízení vyplýval z toho, že jsme zde měli provozovnu, která k tomu byla uzpůsobena. Přišlo mi proto smysluplné stavební odpady přijímat, drtit a následně je opět využívat. Z důvodů naplnění kapacity jsme ale museli na začátku tohoto roku příjem stavebního odpadu ukončit.

Jeho odběr nevyvážil příjem?

Ačkoliv cihelný recyklát prodáváme za poměrně nízké ceny, nenaučily se ho stavební firmy opětovně využívat. Stejně tak by šel výborně použít na opravy polních a lesních cest, které jsou po kůrovcové kalamitě ve špatném stavu. Z úředního hlediska se ovšem jedná o náročné projekty, protože cesty sousedí s pozemky desítek majitelů. Do tak rozsáhlé práce na projektu se pak nikdo nechce pouštět. Je to určitě škoda, protože jinak se stavební odpady vozí na skládku, což nepovažuji z ekologického hlediska za vhodné.

Jaké novinky či výzvy před vámi do budoucna stojí?

V nejbližším horizontu je výzvou zdokonalení posklizňové úpravy, čištění, skladování a zpracování vlastní produkce ve vhodném objektu. Z dlouhodobého hlediska je to pak již zmíněná rekonstrukce obytné části Boreckého dvoru na smysluplný provoz. V letošním roce zahájíme práce na revitalizaci Lučního potoka a výsledkem bude ekosystém tůní a mokřadů, které obohatí i okolní flóru a faunu. Rád bych ale ještě zmínil jednu podstatnou věc.

Prosím.

Pro nás je zcela zásadní a prioritní otázkou úrodnost půdy, biodiverzita a ekologické způsoby hospodaření. Snažíme se pečovat o půdu tak důkladně, aby půda byla živá, zdravá a úrodná. Jsme rádi, že naši propachtovatelé to oceňují.

Foto: Archiv BIKOM CZ

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *