Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Zemědělství je fabrika pod širým nebem, říká o své práci Martin Lang, předseda ZD “Kalich“

Zemědělské družstvo “Kalich“ v Kamenici nad Lipou funguje už od padesátých let minulého století. Jeho zaměstnanci se starají o více než 1300 hektarů pozemků a 1300 zvířat. Jaká část výroby je nejnáročnější? A jaké vidí výzvy pro zemědělství v následujících letech? To se dozvíte v rozhovoru s předsedou družstva Martinem Langem.

Která část je pro vás nejnáročnější?

Ze všeho nejvíce nás zaměstnává rostlinná a živočišná výroba. Rostlinná výroba je více sezónní záležitost a zahrnuje mnoho úkonů, které se musí provést v relativně krátké době, například hnojení, příprava polí, setí. Živočišná výroba je zase náročná v neustálé péči o zvířata.  

Kolik lidí v družstvu pracuje?

V současnosti zaměstnáváme 55 lidí, kteří vykonávají různé práce. Zhruba polovina se stará o rostlinnou a živočišnou výrobu. Také provozujeme svoji vlastní kuchyni a rozvážíme obědy. Na Vodné máme i svoji pilu, kde vyrábíme dřevěné palety. A nejmenší část zaměstnaných je ve vedení družstva.

Jak vás ovlivňují klimatické změny?

V posledních letech dochází k extrémním výkyvům v počasí. Letošní rok byl charakterizován velkým množstvím srážek v krátkém čase. Některé plodiny měly letos horší výnosy, které byly ovlivněny jarními mrazíky. Během žní vládlo stabilní počasí, což nám umožnilo dobrý průběh sklizně.

Jak se říká, zemědělství je fabrika pod širým nebem a zásadní je pro nás příroda. My sice můžeme všechno nahnojit, připravit si půdu, zasít a sklidit, ale průběh počasí je to nejdůležitější.

Jak dlouho působíte v družstvu?

V družstvu jsem celkově čtyři roky. První tři roky jsem zastával pozici agronoma a poslední rok a kousek jsem předsedou družstva.

Co jste dělal před vstupem do družstva?

Původně jsem studoval geografii a kartografii v Brně. Později jsem si uvědomil, že mě práce u počítače nebaví, proto jsem se přihlásil k dálkovému studiu zemědělství v Českých Budějovicích, kde jsem vystudoval bakaláře. Chtěl jsem mít vzdělání pro práci právě v oblasti zemědělství. Poté jsem nastoupil do družstva na pozici agronoma.

Proč zrovna zemědělství? Prací venku je přece spousta.

Vždy jsem měl vřelý vztah k přírodě a zemědělství je práce, která mi dává smysl, a navíc není monotónní. Každý rok řešíme kupříkladu jiné podmínky, hlavně v souvislosti s počasím. A přestože je zemědělství opravdu náročné povolání, existuje v něm určitá svoboda – člověk je často na čerstvém vzduchu a sálá energii ze slunečného počasí.

Jak se zemědělství v průběhu let mění?

Momentálně je kladen větší důraz na trvalou udržitelnost zemědělství, což je za mě dobře. Jako velký pokrok také vnímám dnešní moderní technologie, které nám mnohdy dokážou ulehčit náš zemědělský život. Ekonomika provozu se ale stává více a více komplikovanější, neboť výkupní ceny zemědělských komodit jsou nízké.

Občas mám pocit, že rozhodnutí vlády nebo Evropské unie vznikají takzvaně „od stolu“ a ne vždy reflektují realitu zemědělství.

Jaké máte plány do budoucna?

Snažíme se náš podnik postupně restrukturalizovat. Krok za krokem rekonstruujeme a modernizujeme náš provoz. Řešíme přemístění vedení z Kamenice do Rodinova, kde si chceme vytvořit příjemné zázemí pro práci. V následujícím roce se chystáme vybudovat nový kravín s dojírnou a ustájením a také chceme zainvestovat do nového stroje na sázení brambor a do postřikovače za traktor.

Postřiky v zemědělství jsou ale také stále rezonující téma…

To ano, také proto budeme pořizovat nový stroj s přesnou navigací, který umožní cílenější aplikaci těchto látek – postřiků. Také bych ale rád připomněl, že v České republice se průměrně používá nižší množství těchto účinných látek na hektar, než je v Evropské unii zvykem.

Rozhovor je součástí magazínu o Kamenici nad Lipou, který si můžete přečíst zde

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *