Přibližně 140 tisíc uživatelů navštívilo v loňském roce Městskou knihovnu Znojmo. Její ředitelka Jana Sikorová vypráví o poslání knihovny ve 21. století, neustále se vyvíjející nabídce služeb, ale také o největších plánovaných akcích pro tento rok.
Paní ředitelko, jaké je vlastně poslání knihovny ve 21. století?
Začala bych větou, kterou pravidelně opakuji. Knihovny se mění z míst pro knihy na místa pro lidi. Máme tu samozřejmě dál knihy, ale současně s tím i jiné dokumenty, různé hry, hračky, knihy interaktivního čtení a mnoho dalšího. Posláním knihovny dál zůstává budování občanské společnosti, podpora demokracie, svobodný přístup k informacím či podpora různých druhů gramotnosti. Současně s tím pořádání široké škály akcí, kde se lidé mohou setkávat.
Dnes už asi knihovna není místem, kam by si občané chodili „jen“ půjčit knihu, že?
To určitě není. Prakticky všechny věkové kategorie k nám mohou přijít na kulturně- -vzdělávací akce, na různé kurzy, ve studovně si přečíst noviny či časopisy, ale třeba také jen tak přijít a posedět si nebo tu studovat či pracovat. Snažíme se také aktuálně reagovat na podmínky dnešní doby, proto se rozšiřujeme i do digitálního prostoru. To jsou e-knihy či e-audioknihy, které si mohou zájemci stáhnout do mobilu a přečíst nebo poslechnout.

Jste i nadále správci kulturního bohatství země?
Tato role je neoddiskutovatelná. Uchováváme dokumenty a hledíme vstříc budoucnosti tím, že je digitalizujeme. Třeba před nedávnem jsme zpracovali projekt na digitalizaci starých vydání místních novin a nyní intenzivně pracujeme na tom, abychom je zpřístupnili veřejnosti.
Mezi vaše návštěvníky rozhodně patří všechny věkové kategorie, pojďme si je postupně projít. Na co si mohou přijít senioři?
Než o nich začnu hovořit, ráda bych v této souvislosti zmínila naše pomyslné motto: „Vzděláváme, inspirujeme, propojujeme“. To totiž vypovídá o našem nastavení k celé společnosti. Pro seniory pořádáme už 17. ročník Akademie 3. věku. Letos na ni máme zapsaných 126 účastníků, má velice pozitivní ohlas a jsme na ni nesmírně pyšní. Dále pořádáme virtuální Univerzitu 3. věku, která probíhá analogicky s vysokoškolským vzděláváním. Součástí jsou přednášky, úkoly v jejich průběhu i na doma. Kurzy tréninku paměti či společenskými hrami pomáháme našim seniorům bystřit hlavu, ale také je propojovat. Nachází zde nová přátelství a nejsou tak osamělí.
Počítám, že nejnáročnější to bude s nejširší vrstvou obyvatelstva v produktivním věku?
Dobře víme, že tito lidé mají svá zaměstnání, zájmy, starosti o rodinu. U této široké věkové kategorie je to spíše o klasických výpůjčních službách, případně návštěvě nějaké besedy, přednášky či využití některé z on-line služeb.


Nakolik využívají nabídky knihovny studenti středoškolští či vysokoškolští?
Pro středoškoláky jsme v loňském roce organizovali projekt Světové příběhy v srdci Moravy. Jedná se v podstatě o doporučenou literaturu k maturitě koncipovanou jinak než v běžné výuce. Pro ně, ale i pro studenty vysokých škol nebo uživatele, kteří se k nám nedostanu v naší provozní době, pak poskytujeme výpůjční a návratové boxy. Studenti, kteří k nám nestihnou dojít, třeba proto, že jsou přes týden ve škole mimo město, si mohou nechat odložit knihy či dokumenty do boxu na nádraží, kde si je mohou vyzvednout.
Jakým způsobem pracujete s těmi nejmenšími?
Pro rodiče s dětmi do šesti let pořádáme pravidelně jednou za měsíc tematická setkávání s názvem Bookstart – s knížkou do života. Pro mateřské školy připravujeme různé programy, pro základní školy pak tematicky vázané besedy. Zveme k nám spisovatele, ilustrátory i známé osobnosti, které jim oživí výuku.


Určitě si vedete statistiku návštěvnosti. Mění se nějak výrazně v průběhu času?
Řekla bych, že je celkem stabilní. Z hlediska registrovaných uživatelů se vracíme na tradiční čísla, protože covid s tím hodně zamával. Loni služeb knihovny využilo okolo 140 tisíc uživatelů, z toho polovinu tvořily fyzické návštěvy, druhou byly návštěvy virtuální. Návštěvnost knihoven se odvíjí také podle aktuálních podmínek ve městech. Je to i o demografickém složení, zda je zde vysoká škola, kolik lidí pendluje, protože jsme u hranic s Rakouskem, každý má také jiné priority. Hodnota knihovny je v tom, co dává společnosti a městu prostřednictvím svých služeb.
Zmínila jste blízkost hranic s Rakouskem. Probíhá nějaká přeshraniční spolupráce?
Určitě ano. Zmínila bych třeba konverzační projekt Babylon. Letos o prázdninách pak chystáme příměstský dvojjazyčný tábor pro děti od osmi do dvanácti let. Ještě jsme ani nevyvěsili plakáty a už máme prakticky naplněnou kapacitu. Jedna jeho část se bude konat v Česku, druhá v Rakousku.

Knihovny v řadě měst často řeší problémy s nedostatečnými prostory. Jak je na tom město Znojmo?
Naše budova je malá a členitá, pro naše potřeby bychom využili dvakrát tak velkou. Třeba sál je na některé aktivity prostě malý, chybí odpočinkové zóny, mnoho dokumentů musí být ve skladu. Aktuálně se ale tento problém řeší a je šance, že bychom se možná výhledově přestěhovali do jiné, větší budovy. Přáli bychom si otevřené prostory, jež by odpovídaly širokému spektru uživatelů, aby byly variabilní, udržitelné a odpovídající době. Ale i takové, abychom mohli dokázat reagovat na měnící se potřeby společnosti. Chtěli bychom je sdílet i s dalšími subjekty, protože u nás je to hodně o spolupráci. Všichni jsme přece součástí města.
Na jaké významné akce městské knihovny v letošním roce byste obyvatele Znojma i okolí pozvala?
Tu první jsem již mínila, tou je červencový příměstský dvojjazyčný tábor. V pondělí 9. června bude naší velkou akcí Knihovna v parku. Jedná se o multižánrový festival, kdy se se všemi aktivitami přesuneme do parku. Pomáhat nám budou i spřátelené organizace, například Městské lesy Znojmo, Národní park Podyjí, Knihovna Retz či Knihovna Jihomoravského muzea ve Znojmě.



Jak bude vypadat program?
Celé dopoledne bude probíhat bohatý program pro školy, ochutnávka všeho, co v průběhu roku děláme. Odpoledne pak je určeno pro širokou veřejnost. Samozřejmostí bude občerstvení, pikniková zóna a chystáme také recyklační workshop.
Zopakujete i v tomto roce loni úspěšný adventní program?
Ano, máme to v plánu. Cílem bylo dostat rodiny s dětmi od televizních obrazovek, aby zašly do města, navštívily různé kulturní organizace, ale třeba i kavárny. Za tím účelem jsme na dvanácti místech měli betlémy, v turistickém informačním centru si každý mohl vyzvednout mapku s odpovědníky. Podle mapy bylo třeba najít správné stanoviště s betlémem a zodpovědět na otázku. Akce probíhala v průběhu adventu po celý měsíc, v lednu se uskutečnilo slosování o ceny. V této souvislosti bych vyzvedla spolupráci s ateliérem ASPEKT, jehož majitelka byla nositelkou této myšlenky a spolupracovat hodláme i na dalším běhu. Stejně tak i se Znojemskou Besedou, s níž jsme spolupracovali v rámci propagace, odměn, ale i dalších záležitostí.
Foto: Archiv Městská knihovna Znojmo
Buďte první! Přidejte komentář