Svým zákazníkům dodává do domu vše od podlah až po nábytek. Dokáže vybavit prvorepublikovou vilu, horský penzion i dvoupokojový byt. Moderně, kvalitně a ekologicky. „Umíme vyrobit cokoliv,“ říká Jiří Kún, majitel firem Dřevotvar, K-Produkt a Decolišty, v nichž zaměstnává bezmála stovku lidí.
Před třemi lety jste se přestěhovali do nového sídla ve znojemské průmyslové zóně. Mít vše pod jednou střechou je určitě výhoda, že?
Ano, určitě to přineslo zvýšení efektivity. Jsme teď na Družstevní 8. V našem novém sídle máme i vzorkovnu a nachází se zde všechny výroby firem Dřevotvar, K-Produkt i Decolišty. Areál je dostatečně velký, takže jsou tu ještě prostory pro pronájem. Máme tady japonskou firmu, která zaměstnává dalších 300 lidí. V areálu jsou tak celkem čtyři stovky zaměstnanců. V rámci úspor jsme na všechny střechy použili fotovoltaiku, asi z 50 % vyrábíme elektřinu pro své potřeby – z fotopanelů a dokonce i ze zbytkového dřeva.

Jak jste se k vašemu podnikání dostal?
Jsem ekonom, ale veškeré mé praxe byly ve firmách dřevozpracujícího průmyslu. Tak jsem získal vztah ke dřevu. Začínal jsem v roce 1998, po studiích v Rakousku, kdy jsem ještě mimo Znojmo založil první s. r. o. Samotná výroba začala v roce 2000 pod značkou K-Produkt a postupně došlo k rozšiřování. Nejdříve to byla „one man firma“, tedy jen já, pak postupně firma rostla. Prostě z nuly. Společnost Decolišty, zabývající se výrobou podlahových a obkladových lišt, vznikla v roce 2008. Tehdy šlo sto procent výrobků na export, dnes jdou do zahraničí zhruba dvě pětiny produkce. A o tři roky později jsem koupil Dřevotvar, výrobní družstvo Znojmo, kterému v té době hrozil zánik.
Proč jste koupil firmu, která nebyla v kondici?
Přinesl jsem nový výrobní program a nový okruh zákazníků. Můj cíl byl postavit tu firmu zpátky na nohy. Dřevotvar má úžasnou historii sahající až do období po 2. světové válce. Zformoval se v roce 1946 z lidového družstva, jeho oficiální vznik pak byl přesně 18. července 1951. Příští rok to bude 75 let. Má obrovskou tradici a mně přišlo jako velká škoda tuto šanci nevyužít. Nechtěl jsem, aby se taková firma jen tak lehce ztratila ze světa, jako třeba znojemská Fruta a spousta dalších známých firem.





Dřevotvar se vám podařilo zachránit a společnosti se daří. Co všechno děláte?
Zhruba jednu třetinu produkce Dřevotvaru tvoří koupelnový nábytek pro společnost Laufen Roca. Dále děláme i vlastní sériový nábytek, ale v posledních letech se zaměřujeme především na zakázkovou výrobu pro koncového zákazníka. Máme k tomuto účelu nakoupenou veškerou technologii, tady na okrese, myslím, nejmodernější. Jsme schopni vyrobit cokoliv.
Kdo jsou vaši zákazníci?
Dodáváme převážně do Prahy, pro různé celebrity a známé architekty. Nedávno jsme nábytkem vybavovali krásný penzion na Lipně a budeme dělat celé vybavení pro jeden horský penzion v Rakousku. Teď máme hezkou zakázku třeba na vybavení dvou prvorepublikových vil. Jedna je ve Zlíně a druhá v Brně, přímo vedle slavné vily Tugendhat, která je na seznamu UNESCO. Žádné lamino, ale dýhované věci, dřevěná dýha, kámen a podobně.
Kdo vám to vybavení navrhuje?
Spolupracujeme s více architekty anebo má zákazník svého vlastního. Pokud k nám přijdete, na přání poskytneme vlastní návrh vybavení. Jsme na to zařízeni i softwarově.

Je mi jasné, že na takovou práci je potřeba hodně velmi šikovných rukou. A to dnes není jen tak. Jak jste na tom se zaměstnanci?
Máte pravdu. Po vysokých cenách energií je právě tohle náš největší problém. Kvalitní zaměstnanec, řemeslník, se dnes platí zlatem. Navíc sídlíme u hranic, takže spousta truhlářů pracuje v sousedním Rakousku.
A co mladí?
Máme vlastní učňovské středisko. První učni už jsou schopni zapojit se do výrobního procesu, ale od 90. let je tam velká mezera. Kvalitní zaměstnanci postupně odcházejí do důchodu a zbudou jen ti nejmladší. Za 10 let se nás to bude velmi týkat. Spolupracujeme s SOU Přímětická ve Znojmě. Spolupráce trvá už několik let a funguje výborně. Vytvořili jsme u nás učňům zázemí, mají zde svou dílnu, ponky a k dispozici dva mistry. Jeden týden jsou ve škole, jeden týden u nás. Jsou tam i velmi šikovní kluci, takže pokud bude zájem z jejich strany, tak některé z nich časem zaměstnáme.
Pojďme k firmě K-Produkt, která prodává podlahy. Vyrábí také něco?
Je to obchodní společnost, která obchoduje s lištami, podlahami a interiérovými věcmi v rámci České republiky. V Lechovicích pak máme plně automatizovanou a robotizovanou výrobu na dřevěné pelety. Topení budoucnosti, jak já říkám. Skoro 100% výroby jde na export. Vyvážíme hodně do Německa, Rakouska a Itálie. Česká republika si na pelety totiž teprve zvyká. V zahraničí se vytápí peletami běžně, výměna kotlů tam byla dotovaná. Ale chodí už i poptávky z České republiky. Vlastníme certifikát ENplus A1 jako šestnáctá firma v republice. Vyrábíme pelety z čistého smrku, z čistých pilin, slisované bez příměsí lepidel a pojiv, tedy nejvyšší kvalita.


Kolik lidí zaměstnáváte v Lechovicích?
Výroba v Lechovicích, jak jsem řekl, je plně automatizovaná a robotizovaná. To jsou skutečně jen roboty, balící a výrobní linky. A k tomu dva tři zaměstnanci. Na jedné straně přijede kamion s pilinami, na druhé straně vypadne hotová paleta s peletami zabalenými v pytlích po 15 kilech, která se může rovnou expedovat.
A jak to máte s jak to máte s podlahami?
S podlahami firma K-Produkt jen obchoduje. Dřevěné se u nás v Česku vyrábějí, myslím, jen na dvou místech, vinylové pak v Napajedlích. Není úplně jednoduché takovou podlahu kvalitně vyrobit. Odebíráme podlahy většinou od těch zákazníků, kteří od nás kupují naše lišty – jsou tam takové vazby. V areálu na Družstevní máme krásnou vzorkovnu, kde je možné vidět více než 100 dekorů dřevěné, vinylové i laminátové podlahy.
Jaká podlaha je podle vás nej?
Dřevěná, to je skutečně TOP produkt. Je to přírodní, vypadá to nejlíp a je teplá, když ráno vstanete a stoupnete si na ni bosou nohou. Nášlapná vrstva bývá nejtvrdší, třeba dubová. Pod ní je středová vrstva a protitah, což je sice horší kvalita, ale vše je stále dřevo. Kromě těchto třívrstvých podlah existují i jednovrstvé, celomasivní a můžou být domořené do různých odstínů. Máme opravdu hodně co nabídnout.
Dřevěná podlaha je většinou vnímána jako velký luxus. Je to tak?
Zase takový cenový rozdíl to není. Za kvalitní vinylovou podlahu dáte tisíc korun za metr čtvereční a na této částce už začínají ceny dřevěné podlahy. Samozřejmě, pokud budete chtít americký ořech, tak musíte počítat s vyšší částkou, ale pokud vám bude stačit český dub, tak můžete počítat s cenou od tisíce korun a výš za metr čtvrteční. Jinak u všech podlah zajišťujeme i pokládku. Máme veškeré příslušenství, které je k vidění na vzorkovně a samozřejmě i zkušené montážníky, kteří udělají vše od A do Z.
A jak se daří firmě Decolišty?
Nedávno jsem si spočítal, že od svého vzniku v roce 2008 jsme vyrobili přes 60 milionů metrů podlahových a obkladových lišt, což by 1,5krát obkroužilo celou zeměkouli. Je ale pravda, že kvantita není vše, dnes už se zaměřujeme spíše na kvalitu. Začali jsme vyrábět lišty k vinylovým podlahám, spolupracujeme přímo s výrobci vinylů i s výrobci dřevěných podlah. Jsme schopni lištu vyrobit v jakémkoli dekoru – danou podlahu totiž umíme naskenovat a pak vyrobit materiál tak, aby přesně odpovídal dekoru podlahy. Některé naše lišty vyrábíme ve voděvzdorné kvalitě, vyrábíme i dýhované, dřevěné či plastové lišty.
Firmy tedy šlapou. Cítíte se jako úspěšný podnikatel?
Není to jen můj úspěch, ale i úspěch celého kolektivu. Mám kolem sebe šikovné lidi a bez nich by to určitě nešlo. A patří jim za to velký dík.
Foto: Archiv K-produkt, NYKO MEDIA
Buďte první! Přidejte komentář