Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Vinařská historie Dobšic sahá již do sedmnáctého století

V těsné blízkosti Znojma leží obec Dobšice. Více než dva tisíce obyvatel může využívat rozličnou škálu obchodů a služeb a kvete tam čilý spolkový život. Děti nemusí za vzděláním nikam dojíždět, anžto přímo v obci funguje mateřská a základní škola. Kromě těchto obecních běžností se ale Dobšice pyšní přídomkem „vinařská obec“. A právě o vinařské tradici a o víně vypráví starosta Miloš Ludvík.

První písemné zmínky o obci pocházejí z roku 1190. Lze se podívat zpátky do minulosti i na to, kam sahá dobšická historie, co se vinařství týče?

Kroniky praví, že v roce 1678 už se v Dobšicích obdělávaly vinice. A v roce 1897 tu vinaři hospodařili celkem na 63 hektarech a nacházelo se zde velké množství kopaných vinných sklepů. To naší obci v tehdejší době vyneslo osmé místo v seznamu vinařských lokalit. Takže můžeme s jistotou říci, že kořínky vinařství v Dobšicích sahají do sedmnáctého století.

Jakou rozlohu zabírají vinohrady dnes?

Do Dobšic zasahují dvě viniční trati nazývané U Hájku a Pod Tratí. První čítá celkovou plochu 78,6 hektarů, z čehož 38,2 hektarů připadá na samotné vinice. Druhá je menší o rozloze 15,3 hektaru, z čehož 0,9 hektaru pokrývají vinice.

Není tomu tak, že by viniční trať obstarával pouze jeden vinař. Kolik hospodářů se dělí o dobšické vinohrady?

Na vinicích na Dobšicku hospodaří celkem 31 pěstitelů.

Můžete některého z nich zmínit konkrétněji?

Rád bych vyzdvihl Vinařství Lahofer, které zároveň patří mezi nejkrásnější vinařství v republice. A jmenuje se po nejslavnějším dobšickém rodákovi dřevařském mistru Lahoferovi. Ten zhotovil unikátní knihovnu z ořechového dřeva, která původně zdobila Loucký klášter. Nyní se nachází v pražském klášteře na Strahově.

Dokážete odhadnout kolik obyvatel Dobšic pracuje ve vinařském průmyslu?

Obávám se, že přesné číslo vám prozradit nedovedu, ale odhadoval bych to tak na jednu čtvrtinu obyvatel v produktivním věku.

Jakým vinným odrůdám se v Dobšicích daří?

Nejčastěji pěstovanými odrůdami u nás jsou Sauvignon, Ryzlink rýnský či Müller Thurgau.

Co Dobšice a turistika? Mohou lidé navštívit nějaké akce spojené s vínem?

Určitě. Každoročně v únoru se koná takzvané Putování po sklípcích. Zájemci mohou přijít a posedět u sklenky bez ohledu na to, že je venku zima a škaredě. Největší akce nás pravidelně čeká začátkem července. To pořádáme Dobývání Dobšic spojené s rekonstrukcí napoleonské bitvy, která proběhla roku 1809. Je to vždy velká událost plná nadšenců v kostýmech a jezdců na koních, při které se kromě samotné obce „dobývají“ právě i vinné sklepy. Na podzim pak vinařská kultura pokračuje Svatováclavským posvícením a uzavře ji listopadové svěcení svatomartinských vín.

Kolik vinných sklípků v Dobšicích napočítáme?

Máme jich tu kolem třiceti. A musím říct, že bývají hojně navštěvované. Bez ohledu na to, zda se zrovna koná nějaký doprovodný program, lidé k nám rádi přijedou jen tak. Ubytují se buď přímo v Dobšicích nebo za rohem ve Znojmě a vyrazí na košt.

Jaký máte vy osobně vztah k vínu?

Velice kladný. Sice sám nevinařím, ale rád si pochutnám na produktech od našich pěstitelů a do sklípku zajdu posedět.

A vínečko preferujete spíše bílé nebo raději červené?

Mám rád bílé i červené, takže nedokážu jednoznačně vybrat. Volím vždy podle momentální chuti a nálady.

Foto: Archiv Dobšice

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *