Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

V kroužcích pomáháme objevit, co je v dětech skryté

Čirá náhoda stojí za objevením celoživotního zájmu jen zřídka. Rodiče dětí, kteří si uvědomují zásadní vliv dobré trefy na budoucnost svých potomků, mají k dispozici jedinečnou síť školských zařízení, která pod názvem „střediska volného času“ naplňují Komenského motto Škola hrou. Středisko volného času Znojmo (www.svcznojmo.cz) dokonce umožňuje v případě potřeby prostupnost kroužků během roku a svoje síly nabízí také obcím, ve kterých není škola. Popisuje to ředitelka této organizace Mgr. Hana Bílková.

Představte, prosím, vaše zařízení.

Jsme příspěvkovou organizací Jihomoravského kraje, centrálu máme ve Znojmě, ale působíme v celé jižní polovině okresu, na 45 místech od Lubnice po Hrušovany nad Jevišovkou. S týmem zhruba 110 externích pracovníků zajišťujeme přes 200 kroužků, které navštěvuje bezmála 2,5 tisíce členů. Na široký záběr jsme velmi hrdí. Na výběr máme od sportu přes chovatelství a širokou škálu rukodělných a zájmových činností po múzické obory. Kromě toho pořádáme spoustu různých akcí, pobytových i příměstských táborů, zajišťujeme výukové a adaptační programy. Organizujeme i okresní kola oborových olympiád a celoroční futsalovou ligu. Věnujeme se především školním dětem, ale své kroužky si u nás najdou i dospělí a rodiče s dětmi od jednoho roku. Naším primárním cílem není vychovávat vrcholové sportovce, ale mezi našimi účastníky najdete sportovce roku, mistry ČR, Evropy i světa.

A jak je to se zájmem, zvlášť pokud se říká, že dnešní mladé baví jen mobily a sociální sítě…

Samozřejmě, žijeme v časech přitažlivých technologií. Ale i předešlé generace musely vymýšlet, jak juniory včas přivést k poznání, že pouhá zábava nedokáže dát životu smysl. Zákazy moc nefungují, důležité je najít způsob, jakým zaujmete. Není například pravda, že dnešní děti – a říká se to s oblibou – se nerady hýbou. Třeba v kroužku netradičních sportů máme i děti, které nepatří vyloženě ke sportovním typům a tradiční sporty je nebaví, ale tady běhají nadšeně hodinu a půl po hřišti. Podobně může leckoho překvapit zájem o „mladé truhláře“. Je tak velký, že z původně jediného kroužku máme už tři a zájem stále roste. Nyní děláme i výukové programy pro mateřské a základní školy.

Kdo vlastně všechny ty kroužky vymýšlí? Mění se jejich skladba v čase?

Nejspolehlivějším ukazatelem je poptávka. Ta se v čase mění a my nabídkou reagujeme. S novými tématy přicházejí hlavně naši kreativní vedoucí, na ty máme štěstí. Naším dalším bonusem je také možnost podpory kroužků pro malé zájmové skupiny. Možná vás to v dnešní době překvapí, ale u nás třeba stále fungují filatelisté. A jsou velmi úspěšní!

Někdy ale rodiče jen obtížně zjišťují, co by jejich potomka bavilo. Co doporučujete?

 Zkoušet. Máme děti, které jsou jeden rok v jednom kroužku, další rok v jiném. A výjimky, které více kroužky projdou za jediný rok. Jako třeba dívenka, která vystřídala několik pohybových kroužků, než zakotvila v kroužku výtvarném – a ukázalo se, že jde o výrazný talent. Základem je ale dobrá spolupráce s rodiči, kteří zpravidla vnímají svoje dítě čistě subjektivně, zatímco vedoucí kroužků mají výhodu srovnání. Zvyšuje to šanci odhalit a rozvinout i to, co je v dítěti hodně skryté.

Působíte na 45 místech okresu. Do kroužků se tedy nemusí zajíždět do Znojma?

Určitě ne, nejjednodušší a vlastně automatická je spolupráce se školami. Kroužky jsme ale schopní a ochotní dělat i v obcích, které školu nemají. Například v Chvalovicích máme čtyři kroužky a pro tamní děti pořádáme i filmové noci s přespáním a další akce. Je to čistě na zájmu obce, na možnostech se většinou domluvíme.

Foto: Archiv SVČ Znojmo

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *