Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Agronexta: Rodinná firma s moderním přístupem k zemědělství

Společnost Agronexta sídlí v Soběslavi a zaměřuje se na prodej a servis zemědělské techniky. Firma, jíž vede Ing. Jan Hrůša, vznikla odštěpením od společnosti AGRO-partner, kterou založil Janův otec v roce 1991. Agronexta si zakládá na rodinné atmosféře, individuálním přístupu k zákazníkům a transparentnosti. Firma také prodává moderní technologie například v oblasti regenerativního zemědělství.

Na co přesně se specializuje společnost Agronexta?

Zabýváme se prodejem a servisem zemědělské techniky. Pro naše dodavatele jsme autorizovaným dealerem v oblasti jižních Čech a Pelhřimovska.

Firma Agronexta existuje krátkou dobu, ale má dlouhou historii. Jak to?

Vznikli jsme odštěpením od firmy AGRO-partner, kterou založil můj otec se společníky v roce 1991. AGRO-partner se postupně rozrůstal a zaměřil se na různé segmenty, od prodeje traktorů po technologie pro chov skotu. Když firma měla přes 60 zaměstnanců, rozhodli jsme se ji s bratrem rozdělit na dvě samostatné části. Rozdělení nám umožnilo specializovat se na konkrétní oblasti a lépe přizpůsobit nabídku a služby zákazníkům.

Agronexta je tedy rodinnou firmou. Je to něco, co formuje váš přístup k zákazníkům?

Určitě ano. V zemědělství funguje hodně rodinných firem a pro naše obchodní vztahy je to velká výhoda. Také jsme díky rodinné atmosféře schopni s našimi zákazníky vyjednat individuální dohody, které by ve velkých společnostech neprošly. Tam často existují šablony a procesy, kvůli kterým by některé dohody nebyly reálné.

Vnímají rodinnou atmosféru ve firmě i vaši zaměstnanci?

Věřím, že ano. S každým zaměstnancem se znám jménem a s většinou z nich si tykám. Díky přátelské atmosféře funguje lépe i celá firma. Všichni se znají a vědí, co od toho druhého čekat. Tím pádem se všechny procesy ve společnosti lépe zvládají a jednoduše nás nedusí korporátní politika.

Jaké značky strojů prodáváte?

Naší srdcovou záležitostí jsou červenobílé traktory značky Steyr, s těmi totiž začal spolupracovat můj otec v devadesátých letech. Postupně jsme také začali spolupracovat s firmami SIP, Tehnos či SKY Agriculture, kteří nabízí i stroje pro regenerativní zemědělství.

Jak funguje regenerativní zemědělství?

Jde o způsob hospodaření, který se zaměřuje na zdraví půdy a obnovení půdního života. Není tedy žádoucí do půdy hloubkově zasahovat či aplikovat postřiky, které ničí houby či živočichy, kteří se v půdě přirozeně vyskytují. Jde o princip zemědělství, který pracuje v souznění s přírodou.

Důležitým tématem je také práce s vodou. Víme, že dnes máme buď hodně sucho, nebo naopak hodně mokro. Regenerativní zemědělství obnoví kapiláry v půdě a srážky se lépe vsáknou a voda tak celkově půdou lépe cestuje.

Je třeba zmínit, že regenerativní zemědělství nutně neznamená ekologické zemědělství. Dá se samozřejmě provozovat ekologicky, ale nejprve je třeba celkově pochopit složitou problematiku tohoto hospodaření.

Jak regenerativní zemědělství vypadá z hlediska výnosů?

Je třeba říct, že výnosy jsou oproti konvenčnímu zemědělství menší, ale ne dramaticky. V rámci regenerativního zemědělství jsou ale vynechány některé procesy a hospodaření se tak stává méně nákladným. Mám tedy menší výnosy, ale i menší náklady. A mě jako zemědělce vždy zajímá ten rozdíl, ten mi totiž tvoří zisk.

S bratrem vlastníme asi 20 hektarů půdy a rozhodli jsme se, že regenerativní zemědělství vyzkoušíme i v praxi. Chceme mít k této oblasti nějaké vlastní exaktní poznatky a ukázat zákazníkům, že tento způsob hospodaření může fungovat.

Jaké jsou nové trendy z hlediska zemědělské techniky?

Asi jako v každém oboru, jde o moderní technologie. Velmi podporované je v posledních letech precizní zemědělství. Traktory mají GPS technologie a dají se automaticky řídit, rozmetadla hnojiv mají možnost variabilního dávkování nebo existují společnosti, které se zabývají vyhodnocováním potenciálu pozemku. To jsou věci, které dříve nebyly, a i díky nástupu umělé inteligence existují postupy, které celou zemědělskou produkci zefektivní.

Jednou za dva roky jezdíme na obrovský veletrh do německého Hannoveru, kde se všechny tyto novinky prezentují a je toho opravdu spousta. Každý rok přijde v každém segmentu zemědělství něco úplně nového.

Kdo do toho dnes nenastoupí, může se stát, že mu ujede vlak. Jak jsem říkal, je to stejné asi jako v každém oboru. I v zemědělství hrají moderní technologie prim.

S novými technologiemi souvisí i školení vašich zaměstnanců. Jak probíhá?

Každý náš dodavatel dělá minimálně jednou za rok velké školení ohledně všech novinek i stávajících systémů. Kvůli diagnostice musí dnes mechanik umět ovládat i počítač, přičemž některé systémy fungují pouze v angličtině.

V loňském roce jsme ve spolupráci s naším dodavatelem začali dělat školení i pro naše zákazníky. Snažíme se jim tedy přinášet zkušenosti nejen z českého trhu, ale od zemědělců z celé Evropy. Chceme, aby měl zákazník maximum informací pro rozhodnutí, jestli nějaký systém začne využívat či nikoliv.

Co vás nejvíce odlišuje od vaší konkurence?

Určitě přístup k zákazníkům a organizace práce. K našim zákazníkům chceme být maximálně transparentní. Zemědělské stroje jsou velmi složité a není výjimkou, že některé opravy trvají třeba 200 hodin. Proto u nás po každé opravě zákazník obdrží výkaz mechanika. To je dokument, ze kterého se dozví, kdo, kdy a co přesně na jeho stroji udělal. Chceme tedy být k zákazníkům maximálně otevření a věřím, že tento přístup zvedl kredit naší firmy. Naši zákazníci se k nám rádi vracejí.

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *