Stisknutím "Enter" přejdete na obsah

Kámen jako odkaz: Rozhovor s mistrem kameníkem Janem Zmekem o písmu a rodinné tradici

Jan Zmek, mistr kameník, se specializuje na sekání a obnovu písma na hrobech, což je řemeslo, které převzal od svého otce. I když se původně věnoval obchodní kariéře, rodinná tradice a hluboká úcta k tomuto povolání ho nakonec přivedly zpět k řemeslu, které má pro něj velký význam. Převzetí rodinné živnosti nebylo jen návratem k tradici, ale také k práci, která má pro něj hluboký smysl.

Jak jste se dostal k tomuto řemeslu?

Kamenictví je v naší rodině tradicí. Můj otec tomu věnoval podstatnou část života . I když jsem se původně věnoval obchodu, láska k tomuto řemeslu mě nakonec přivedla zpět. Nedávno jsem se rozhodl opustit svět dlouhých cest a kanceláří a pokračovat v rodinné tradici. Převzal jsem otcovu živnost a plně se soustředil na práci, která má pro mě hluboký smysl.

Co Vás na této práci nejvíce naplňuje?

Písmo na hrobě není jen text; je to poslední vzpomínka, kterou lidé zanechávají na své blízké. Každý vytesaný znak nese význam a důstojně připomíná jejich život. Obnova písma pro mě znamená vrátit hrobům jejich důstojnost a udržovat vzpomínky naživu. Je to práce, která mi dává hluboký smysl, protože vím, že tím pomáhám lidem uchovávat vzpomínky na jejich milované.

Jak vypadá proces obnovy písma?

Práce začíná pečlivým prozkoumáním stavu hrobu. Nejprve se podívám na materiál a stav a podobu nápisů, abych mohl určit, jakým způsobem práci provedu. Následně buď obnovuji stávající písmo, pokud je to možné, nebo ho znovu sekám. Důležité je, aby nápis co nejvěrněji odpovídal původnímu. Používám tradiční techniky, které mi předal otec, ale také moderní nástroje, které zvyšují přesnost a kvalitu mé práce.

Jaký význam má Vaše práce pro pozůstalé?

Pro pozůstalé je hrob místem vzpomínek a útěchy. Je to místo, kde se lidé mohou rozloučit se svými blízkými a zároveň jim vzdát čest. Když je hrob v dobrém stavu a písmo čitelné, pomáhá to lidem lépe se vyrovnat se ztrátou a uchovávat vzpomínky na své blízké. Myslím, že důstojný a udržovaný hrob je výrazem úcty k zesnulým a také toho, jakou hodnotu jim přikládáme.

Co Vás přimělo k tomu, abyste opustil práci v korporátu a vrátil se ke kamenictví?

Jan Zmek: I když jsem tam měl jisté pohodlí a stabilitu, cítil jsem, že mi chybí smysl. Práce kameníka, kterou dělal můj otec, mi vždy připadala významná. Viděl jsem, jakou hodnotu má pro lidi, když mohou důstojně uctít památku svých blízkých. Navíc je to práce, kde vidím konkrétní výsledky – něco, co zůstane a bude mít trvalý význam. To mě naplňuje víc než jakákoliv jiná práce, kterou jsem dělal předtím.

Jak vnímáte odkaz svého otce ve své současné práci?

Otec byl v tomto řemesle skutečným mistrem. Měl neuvěřitelný cit pro kámen a pro to, co dělá. Vždy říkal, že kameníkova práce musí být provedena s pokorou a úctou, protože je to práce pro ty, kteří už tu s námi nejsou. Tento přístup se snažím dodržovat i já. Cítím velkou zodpovědnost pokračovat v jeho odkazu a udržovat vysokou úroveň, kterou on stanovil.

Máte nějaké plány do budoucna, co se týče Vaší živnosti a rozvoje kamenictví?

Plánů je mnoho. Především bych rád svou živnost dále rozvíjel a zdokonaloval, zejména co se týče kvality a nabídky služeb. Chci se soustředit na ještě preciznější práci při sekání a obnově písma a také na celkovou údržbu a renovaci hrobů. Kromě toho uvažuji o rozšíření portfolia služeb o zajišťování kompletní péče o hroby, což zahrnuje pravidelné čištění, ošetření a úpravy hrobů podle přání pozůstalých. V současné době je o tyto služby stále větší zájem, protože mnoho lidí chce, aby hroby jejich blízkých zůstaly v perfektním stavu, ale nemají na to čas nebo možnost.

Buďte první! Přidejte komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *